Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Z perspektywy Kresów I RP » W 2018 roku planowane jest ukończenie prac przy renowacji kościoła w Ołyce

W 2018 roku planowane jest ukończenie prac przy renowacji kościoła w Ołyce

Polska Fundacja Dziedzictwa Kulturowego planuje odbudować ołycki kościoł z XVII wieku pw. Św. Trójcy już w bieżącym roku.

Świątynia tę uznano za najpiękniejszy kościół rzymskokatolicki na Wołyniu. Prace konserwatorskie trwają tu już od kilku lat, informuje „Polskie Radio”.

Ze słów szefa fundacji dr Michała Laszczkowskiego wynika, że renowacja elewacji wymaga wiele wysiłku i pieniędzy. „Dzięki wykonanym badaniom udało się nam ustalić kolory warstw i fragmenty fresków. Projekt renowacji elewacji jest gotowy, jego realizacja będzie kosztowała około 1,5 mln złotych. Mam nadzieję, że uda nam się zebrać potrzebną kwotę. Czekamy na wyniki różnych konkursów i grantów, zbieramy pieniądze od sponsorów i osób prywatnych. Liczymy, że zdobędziemy funduszy i że w roku 2018 na 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, zrobimy taki prezent Polakom mieszkającym na Wołyniu. Mam nadzieję, że przywrócimy pierwotny wygląd elewacji kolegiacie Św. Trójcy w Ołyce, którą uznano za najpiękniejszą na Wołyniu”, – mówił Laszczkowski.

Kościół pw. Św. Trójcy w Ołyce obwodu wołyńskiego jest barokową pamiątką architektury sakralnej na Ukrainie z I połowy XVII wieku. Pierwszy kościół drewniany w miejscu obecnego powstał w 1588 roku przy wsparciu księcia Stanisława Radziwiłła. Kosciół murowany zbudowano w latach 1635-1640, na wzór jednej z rzymskich świątyń.

Lidia Baranowska na podstawie informacji ukraińskich mediów, 31.01.18 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code