Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Nauka, sztuka, inne » W 1025. rocznicę Chrztu Rusi Kijowskiej zadzwonią dzwony od Sachalina do Lwowa i Grodna

W 1025. rocznicę Chrztu Rusi Kijowskiej zadzwonią dzwony od Sachalina do Lwowa i Grodna

Zdjęcie pobrano z http://orthodoxy.org.ua/node/6666928 lipca 2013 roku w jubileuszową 1025. rocznicę Chrztu Rusi w festiwalu dzwonów „Chwała Tobie, Boże” wezmą udział wszystkie prawosławne świątynie trzech państw – Rosji, Ukrainy oraz Białorusi.

Fala dzwonów rozpocznie się ze wschodu Rosji. O 12.00, według czasu miejscowego, pierwszymi odezwą się dzwony na Kamczatce i Czukotce. Za godzinę do nich dołączą świątynie na Sachalinie i we Władywostoku. Z każdą godziną fala będzie „rozprzestrzeniać” się dalej na zachód i o 12.00 według czasu ukraińskiego do akcji dołączą się wszystkie miejscowe prawosławne świątynie, dzwonem „Błagowist”.

Pomysł akcji pojawił się w Kijowie i po raz pierwszy był zrealizowany w roku ubiegłym. Dla uczestnictwa w festiwalu na Ukrainę przyjadą prawosławni z Jeruzalem, Konstantynopola, Gruzji, Serbii, Rumunii, Cypru, Polski, Czech oraz Słowacji.

By wziąć udział w uroczystościach rocznicy Chrztu, na Ukrainę przyjeżdża prezydent Rosji Włodzimierz Putin. Zachodnie media już teraz określili cel wizyty, jako „ostatnią próbę wciągnięcia Ukrainy do Sojuszu Celnego”.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code