Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Gospodarka » Ustawa o specjalnym statusie obywateli Polski w Ukrainie przeszła przez pierwsze czytanie w parlamencie

Ustawa o specjalnym statusie obywateli Polski w Ukrainie przeszła przez pierwsze czytanie w parlamencie

Fot. https://4studio.com.ua/novyny/u-krakovi-shukayut-porozuminnya-mizh-ukrayinoyu-polshheyu/

19 lipca Rada Najwyższa uchwaliła w pierwszym czytaniu ustawę o szczególnym statusie obywateli Polski na terenie Ukrainy.

Po przejściu przez drugie czytanie i podpisanie przez prezydenta Zełeńskiego obywatele polscy będą mogli przebywać na terenie Ukrainy w ciągu 18 miesięcy a nie 90 dni jak dotychczas. Polacy także będą mogli korzystać z opieki medycznej, zatrudnienia, prowadzenia działalności gospodarczej i edukacji na takich samych warunkach jak i obywatele ukraińscy.

Dokument trafił do ukraińskiego parlamentu 11 lipca. Wcześniej pod koniec maja pod koniec maja wspomniał o nim Wołodymyr Zełeński, kiedy prezydent Andrzej Duda przyjeżdżał do Kijowa. Pomysł polegał na odwdzięczeniu się Polakom za okazanie pomocy milionom ukraińskich uchodźców, przybywających do kraju nad Wisłą od początku „wielkiej wojny”.

Z ustawy prawdopodobnie będą mogli skorzystać m.in. poloniści z ORPEGU, przedstawiciele duchowieństwa rzymskokatolickiego oraz polscy przedsiębiorcy.

>>> Ustawa o specjalnym statusie obywateli polskich na terenie Ukrainy na stronie Rady Nawyższej<<<

Słowo Polskie, 21 lipca 2022 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *