Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Ursula von der Leyen zaapelowała o uznanie Rosji za państwo terrorystyczne i konfiskatę aktywów rosyjskich w krajach UE

Ursula von der Leyen zaapelowała o uznanie Rosji za państwo terrorystyczne i konfiskatę aktywów rosyjskich w krajach UE

Fot. https://sfarchdiocese.org/ukraine/

Ostatnie zachowanie przewodniczącej Komisji Europejskiej świadczy o przejęciu się Ursuli von der Leyen wezwaniami Parlamentu Europejskiego. Zaapelowała w tym tygodniu, by opracować sankcje uznające Rosję za państwo terrorystyczne konfiskując majątki i aktywa rosyjskie w państwach UE.

– Co więcej, ma ona działać na rzecz ustanowienia trybunału karnego. To szalenie ważna zapowiedź i chciałabym, aby nie skończyło się na słowach. Społeczność międzynarodowa już powoływała takie trybunały ad hoc do zbadania konkretnych konfliktów – zauważa Genowefa Grabowska, posłanka do Parlamentu Europejskiego V i VI kadencji.

Posłanka przypomniała trybunał do spraw byłej Jugosławii, gdzie skazani sprawcy do dziś odbywają kary więzienia, a także zbrodnie popełnione w Rwandzie w 1994 roku, kiedy Hutu zabili miliony Tutsi.

– Te trybunały były ustanowione rezolucjami Rady Bezpieczeństwa ONZ. Tutaj jest to niemożliwe, bo Rosja jako stały członek Rady może postawić weto. Nie może być tak, że państwo agresor jest w gronie odpowiedzialnych za pokój i bezpieczeństwo. To parodia, więc trzeba odważnej decyzji. Ale w takim razie w UE trzeba szukać mechanizmów, dzięki którym razem z ONZ, Międzynarodowym Trybunałem Karnym w Hadze i Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości Unia wypowie się w sprawie odpowiedzialności za zbrodnie popełnione na Ukrainie – mówiła.

Słowo Polskie za: tvp, 3 grudnia 2022 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code