Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Uroczystości z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą w Żytomierzu

Uroczystości z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą w Żytomierzu

3 maja w Żytomierzu odbyły się uroczystości poświęcone Dniu Polonii i Polaków za Granicą oraz Konstytucji 3 Maja.

Tegoroczne obchody uświetniły Msza Św. w Katedrze pw. Św. Zofii, koncert „Łączy nas Ojczyzna – Polska”, złożenie kwiatów i zniczy przed pomnikiem św. Jana Pawła II, wycieczka pt. „Polski Żytomierz” oraz spotkanie w Centrum Polskim.

W uroczystościach wzięli udział prezesi organizacji polskich, nauczycieli, siostry zakonne, uczniowie i mieszkańcy Żytomierza.

Świętowanie rozpoczęło się z uroczystej mszy świętej dziękczynnej odprawionej w intencji Polonii i Polaków za Granicą w kościele katedralnym św. Zofii przez ks. prałat Krzysztof Gołąbek – proboszcz Parafii Katedralnej w Rzeszowie w koncelebrze z ks. dziekanem Witalijem Bezszkurym, proboszczem katedry pw. św. Zofii w Żytomierzu. Homilię wygłosił ks. Krzysztof Gołąbek.

Świąteczny koncert zatytułowany „Łączy nas Ojczyzna – Polska”. zespół Katedralnego Chóru chłopięco – męskiego „PUERI CANTORES RESOVIENSES” pod dyrekcją Marcina Florczaka przedstawił piosenki patriotyczne. Publiczność witał ich występ gromkimi brawami.

Zarówno słuchaczom, jak i artystom serdeczne życzenia i gratulacje złożyli  kierownik wydziału ds religii i mniejszości narodowej Obwodowej Administracji Państwowej Aleksander Piwowarski, Stanisław Żyracki – prezes Katolickiego Towarzystwa Wokalnego – Katedralny Chór Chłopięco – Męski oraz proboszcz Katedry p.w. św. Zofii ks. Witalij Bezszkury.

Następnie zostały zorganizowane wycieczki pt. „Polski Żytomierz” oraz do Muzeum Kosmonautyki. Tę pierwszą poprowadziła pani dr Irena Kopoć. Młodzież zapoznała sie z historią Polaków Żytomierza oraz złożyła hołd na Cmentarzu Polskim.

Uczniowie Polskiej Szkoły Sobotnio – Niedzielnej im. I.J. Paderewskiego działającej przy ŻOZPU przygotowały świąteczne kartki z życzeniami, najlepsi otrzymają nagrody.
Święto Polonii i Polaków za Granicą jest obchodzone na całym świecie. Szacuje się, że poza granicami Polski żyje około 20 milionów osób narodowości polskiej. Obecność polskiej mniejszości narodowej na Żytomierszczyźnie (Ukraina) stanowią znaczny procent ludności, który wynika z historycznej sytuacji geopolitycznej i geograficznej. Mimo wielu kilometrów jakie dzielą nas z Polską, represje carskie i sowieckie wobec Polaków na Ukrainie, Polacy nie tylko nie zapomnieli o swoich korzeniach, ale kontynuują krzewienie swojego języka ojczystego, tradycji i kultury polską.

„Z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą dziękuje Państwu za oddanie sprawom Ojczyzny, za to że bronili swoją wiarę, pielęgnowali polską mowę, kulturę i tradycje w strasznych czasach represji! Należą się wan słowa uznania i szacunku! Bóg zapłać !” – w imieniu Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie Wiktoria Laskowska-Szczur.

ŻOZPU, 10 maja 2019 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code