27 czerwca w Nowogrodzie Wołyńskim oraz w jego okolicach odbyły się uroczystości z okazji 101. rocznicy bitwy 1. Kompanii 13. Batalionu Saperów pod wsią Susły. Celem uroczystości było wspólne uhonorowanie i upamiętnienie 62. Polskich żołnierzy saperów oraz żołnierzy plutonu technicznego 106. rezerwowego pułku piechoty poległych w walkach pod Susłami 27 czerwca 1920 roku w czasie walki w wojnie polsko-bolszewickiej.
Rozpoczęły się obchody z uroczystej Mszy Świętej w kościele pw. Św. Zofii w Susłach, którą poprowadził Proboszcz parafii p.w. Jan Safiński. Na uroczystość przybyli goście honorowi: Konsul Generalny RP w Winnicy Pan Damian Ciarciński, współorganizator przedsięwzięcia Prezes Fundacji In Blessed Art, ikonograf, wolontariusz, osoba która dokonała niesamowitej pracy w sprawie poszukiwania i ustalenia nazwisk 62 poległych żołnierzy Pan Hubert Kampa, Dyrektor Domu Polskiego w Żytomierzu Pani dr. Irena Perszko, prezesi organizacji polonijnych oraz przedstawicieli władzy.
Po Mszy Świętej w kościele odbyło się odsłonięcie tablic upamiętniających poległych żołnierzy, a później złożenie kwiatów i zapalenie zniczy na grobach poległych w walce pod Susłami.
W tym samym dniu, w muzeum Krajoznawczym m. Nowogrodu Wołyńskiego odbyło się uroczyste otwarcie wystawy obrazów żytomierskiego malarza Jurija Dubinina, które są wykonane na zamówienie Polskiego Centrum Medialnego „Jagiellonia”. Projekt finansowany ze środków Konsulatu Generalnego RP w Winnicy. Ekspozycja poświęcona została zapomnianej historii Żytomierza.
W Nowogrodzie Wołyńskim organizatorami uroczystości wystąpiły: Polskie Stowarzyszenie im. J. Lublińskiego, Szkółka Sobotnia im. J. Jakubowskiej oraz Muzeum Krajoznawstwa w Nowogrodzie Wołyńskim.
Projekt wspierany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021.
W godzinach wieczorowych, w muzeum Krajoznawczym m. Nowogrodu Wołyńskiego odbyła się prezentacja książki Dmytra Antoniuka „Rzymsko-katolickie klasztory w Ukrainie”. Praca krajoznawcy, dziennikarza i tłumacza Dmytra Antoniuka stanowi dokładne badanie wszystkich klasztorów rzymskokatolickich na Ukrainie, które pojawiły się na jej terytorium przed przyjściem bolszewików do władzy. Dziękujemy Panu Dmytrowi Antoniuku za mega ciekawą i informacyjną prezentację.
Wiktoria Szewczenko, prezes Polskiego Stowarzyszenia im. J. Lublińskiego w Nowogrodzie-Wołyńskim, 3 lipca 2021 r.