Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Uroczystości z okazji 100-lecia Niepodległości Polski w Nowogrodzie Wołyńskim

Uroczystości z okazji 100-lecia Niepodległości Polski w Nowogrodzie Wołyńskim

4 listopada w Nowogrodzie Wołyńskim odbyły się uroczystości z okazji 100 rocznicy Niepodległości Polski.

Obchody rozpoczęły się Mszą świętą w kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego, którą poprowadził ksiądz Proboszcz Jan Safiński. Po Liturgii w miejskim pałacu kultury im. Lesi Ukrainki odbyło się otwarcie wystawy „Mój święty Patron” – ikon, które zostały namalowane przez dzieci i młodzież polskiego pochodzenia na warsztatach ikonograficznych w Nowogrodzie Wołyńskim 4-7 października br.

Głównym wydarzeniem był uroczysty koncert „NASZA DROGA DO WOLNOŚCI” na który przybył Konsul Generalny RP w Winnicy Pan Damian Ciarciński, wiceburmistrz miasta Pani Oksana Gwozdenko. Prezesi polskich organizacji oraz nauczyciele z rejonu Nowogród Wołyńskiego i z obwodu oraz z Żytomierza na czele z Panią Dyrektor Domu Polskiego Ireną Perszko. Licznymi grupami przyjechali Polacy z Żytomierza na czele z Panią Prezes Walentyną Jusupową, z Susłów na czele z Panią Prezes Antoniną Szczyrską, z Romanowa na czele z Panią prezes Olgą Myczkowską, ze wsi Czyżiwka, Fedoriwka.

Partnerami naszego koncertu byli: Hubert Kampa – Fundacja „In Blasset Art.” oraz Szyrokopojas Olga i Aleksander – Fundacja „Szyrokopojas”. Partnerem medialnym wystąpiło Centrum Medialne „Głos Polonii” – Natalia Iszczuk, Włodzimierz Iszczuk.

W koncercie „Nasza droga do wolności” wzięli udział: zespół „Podolski kwiat” oraz zespół „Podolski świderki” miasto Koziatyn kierownik artystyczny Natalia Czajkowska, zespół dziecięcy świetlicy „Ziarenko” – kierownik artystyczny siostra Teresa, zespół ludowy „Białe gołąbki” – kierownik artystyczny Antonina Szczyrska, dziecięcy zespół taneczny „Wesełka” – kierownik Katarzyna Gonczaruk, zespół „Czarne Jagódki” – polskiej szkółki im. J. Jakubowskiej, nauczyciele i uczniowie szkoły sztuk pięknych: Walentyna Lukjanec, Tatiana Walentiuk, Angelina Wowk, Aleksander Pawluk – kierownik artystyczny Helena Bielawska, chór nauczycieli szkoły sztuk pięknych – kierownik Lesia Adamowicz.
Zakończyły się obchody 100-lecia polskiej Niepodległości w Nowogrodzie Wołyńskim uroczystym przyjęciem, na którym mogliśmy porozmawiać i podzielić się refleksjami.

Uroczystości z okazji 100-lecia Niepodległości Polski w dniu 4 listopada odbyły się w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie. Koncert był objęty Patronatem Honorowym Konsulatu Generalnego RP w Winnicy oraz Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”.

„Kochani Rodacy, drodzy Przyjaciele, z całego serca dziękujemy iż przybyliście na naszą uroczystość aby wspólnie zjednoczyć się w miłej atmosferze braterstwa i jedności ku czci i dla NIEPODLEGŁEJ” – powiedziała Wiktoria Szewczenko.

„Często byłam na różnych zorganizowanych przez Stowarzyszenie im. J. Lublińskiego przedsięwzięciach, i z pewnością mogę powiedzieć, że Pani Wiktoria zawsze potrafi zorganizować wszystko tak, że dotknie każdego, każdy będzie przepełniony przepięknych wrażeń, pozytywnych myśli. Dziękuję Pani Wiktorię, za włożone serce w sprawę, którą Pani prowadzi i za tak piękne obchody 100-lecia Niepodległości Polski” – mówiła Walentyna Jusupowa.

Wiktoria Szewczenko, Polskie Kulturalno-Oświatowe Stowarzyszenie im. J. Lublińskiego Walentyna Jusupowa, Studencki Klub Polski w Żytomierzu, 13 listopada 2018 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code