Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Uroczystości w Polskim Lasku

Uroczystości w Polskim Lasku

Wzruszające i podniosłe, ale również radosne i optymistyczne nastroje towarzyszyły pod koniec sierpnia uczestnikom obchodów 100. rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę oraz 20-lecie działalności ZHP Chorągwi Łódzkiej w Polskim Lasku pod Kostiuchnówką.

Polski cmentarz wojenny w Polskim Lasku jest tradycyjnym miejscem obchodów świętowania rocznic i wydarzeń dla Polaków na Wołyniu. Tym razem poświęcone one były przede wszystkim stuleciu odzyskania przez Polskę niepodległości, ale współgrały z nimi jeszcze dwa wydarzenia: Rok Harcerstwa ogłoszony przez Senat RP oraz jubileusz dwudziestolecia harcerskiej służby pamięci na Wschodzie. Współorganizatorem obchodów był Konsul Generalny RP w Łucku Wiesław Mazur.

Uroczystość rozpoczął harcerski apel, na który stawiły się ramię w ramię reprezentacje ZHP Centrum Dialogu Kostiuchnówka (które od lat zajmuje się opieką nad legionowymi miejscami pamięci na Wschodzie), obozu Szczepu Matecznik im. J. Grzesiaka Czarnego z hufca ZHP Piotrków Tryb. (który już po raz drugi uczestniczył w akcji odnawiania polskich nekropolii wojennych) i Harcerskiego Hufca Wołyń (na co dzień obecnego na Wołyniu i Rówieńszczyźnie). Gotowość do uroczystości komendant hm. Jarosław Górecki zameldował komendantce Chorągwi Łódzkiej ZHP hm. Natalii Patorskiej-Grzelewskiej.

Licznie stawiły się delegacje polskich stowarzyszeń z Łucka, Kowla, Równego, Maniewicz, Zdołbunowa i Tarnopola. Obok nich środowiska patriotyczne z Łodzi, Lublina, Hrubieszowa, Chełma, Mielca. Wśród zaproszonych gości można było odnaleźć dyrektora łódzkiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej dr. Dariusza Roguta, przedstawicieli Wojska Polskiego, Straży Granicznej, Policji, Straży Pożarnej, leśników, dyrektorów szkół polskich i ukraińskich, a także rodziny legionistów. Byli samorządowcy na co dzień współpracujący z partnerami ukraińskimi: z samorządu województwa łódzkiego, z Łodzi, Zgierza i powiatu zgierskiego, gminy Rozprza, gminy Bielany.

Mszę św. w intencji Ojczyzny i poległych żołnierzy Legionów Polskich odprawił ks. Andrzej Kwiczala, proboszcz parafii pw. Ducha Św. w Maniewiczach.

Okolicznościowe listy do uczestników i organizatorów obchodów skierowali senator RP Grażyna Anna Sztark z Komisji do Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą oraz szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

Wzruszającym momentem było wręczenie harcerskich odznak Za Wierną Służbę i odznak Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, a także okolicznościowych podziękowań dla osób, które od lat wspierają dzieło renowacji polskich cmentarzy wojennych na Wschodzie, prowadzą współpracę z Polakami mieszkającymi na Ukrainie i angażują się w pielęgnowanie polskiego dziedzictwa kulturowego.

Odznakę za Wierną Służbę odebrali:

– hm Tomasz Cieplucha (Szczep Matecznik, Hufiec Piotrków Tryb.)
– pwd. Łukasz Oleski (ZHP CDK)
– phm. Aleksander Radica (Hufiec Wołyń)
– dh Gabriel Rapacz (ZHP CDK).

Sergij Porowczuk, 18.09.18 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code