Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Uroczystości na cmentarzu w Bykowni w 79. rocznicę Zbrodni Katyńskiej

Uroczystości na cmentarzu w Bykowni w 79. rocznicę Zbrodni Katyńskiej

W 79. rocznicę Zbrodni Katyńskiej na Polskim Cmentarzu Wojennym (IV Cmentarzu Katyńskim) znajdującym się na obrzeżach Kijowa – w Bykowni odbyła się uroczystość uczczenia pamięci ofiar mordu katyńskiego, dokonanego przez władze bolszewickie na obywatelach II Rzeczypospolitej w 1940 roku.

13 kwietnia br. Ambasador RP na Ukrainie Bartosz Cichocki na czele delegacji polskich dyplomatów udał się do Bykowni, gdzie złożono wieńce i zapalono znicze na Polskim Cmentarzu Wojennym, a także na wspólnej mogile ofiar represji stalinowskich. Uroczystość poprzedzona została modlitwą za dusze ofiar zbrodni katyńskiej, którą poprowadził ks. Michał.

W uroczystości również uczestniczyli delegacje z organizacji polskich na czele z prezesami: Antonim Stefanowiczem, Wiktorią Laskowską-Szczur, Władysławem Zwaryczem, Ludwiką Nizyńską, Marią Siwko oraz media polonijne: redaktor gazety Dziennika Kijowskiego Stanisław Panteluk, redaktor TV programu Polacy Żytomierszczyzny Olga Kolesowa, czasopisma Tęcza Żytomiersczyzny oraz inni.

Po uroczystości zabrzmiały polskie pieśni patriotyczne.

Informacja

Polski Cmentarz Wojenny w Bykowni, określany jako IV Cmentarz Katyński, jest jednym z miejsc,  w  których spoczywają polscy oficerowie, zamordowani na mocy decyzji najwyższych władz Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich zawartej w tajnej uchwale Biura Politycznego KC WKP(b) z 5 marca 1940 roku. Pochowane zostały tu ofiary z tzw. „ukraińskiej listy katyńskiej”, czyli spisu osób więzionych na terenie Ukrainy i rozstrzelanych przez sowieckie NKWD. Uroczyste otwarcie i poświęcenie cmentarza nastąpiło 21 września 2012 roku przy udziale prezydentów Polski i Ukrainy.

Las w Bykowni jest również miejscem pochówku ofiar masowych mordów stalinowskiego terroru z lat 1937-1938. Ocenia się, że pochowano tu ok. 100-120 tys. osób, głównie narodowości ukraińskiej, zamordowanych przez NKWD. Część pochówków stanowią także Polacy, ofiary tzw. „Operacji polskiej NKWD” z lat 1937-1938. Na mocy rozkazu nr 00485 z dnia 11 sierpnia 1937 r. wydanego przez Ludowego Komisarza NKWD Nikołaja Jeżowa, zamordowano wówczas na terenie ZSRR ponad 111 tys. Polaków – będących wtedy obywatelami ZSRR.

Wiktoria Laskowska-Szczur, 16 kwietnia 2019 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *