Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Uroczystości ku uczczeniu Juliusza Słowackiego w Krzemieńcu w roku 1939 do których nie doszło z powodu niemiecko-rosyjskiej inwazji

Uroczystości ku uczczeniu Juliusza Słowackiego w Krzemieńcu w roku 1939 do których nie doszło z powodu niemiecko-rosyjskiej inwazji

Fot. ZK

Z uroczystościami ku czci J. Słowackiego w Krzemieńcu połączono święto Zakładów Liceum Krzemienieckiego, obchodzone przez młodzież rok rocznie w dniu 26 maja na pamiątkę odrodzenia do życia Liceum Krzemienieckiego przez Józefa Piłsudskiego.

Na program święta złożyły wówczas takie wydarzenia:

1) zapalenie ogni na górach krzemienieckich,
2) oświetlenie Liceum Krzemienieckiego reflektorami przy dźwiękach hejnału z wieży licealnej,
3) wystawienie „Księdza Marka” Słowackiego na dziedzińcu Liceum.

Hejnał z wieży kościoła licealnego poprzedził również właściwy obchód w dniu 27 maja.

Po nabożeństwie w kościele licealnym nastąpiło odsłonięcie tablicy kamiennej z rozkazem Marszałka Józefa Piłsudskiego, powołującym do życia w Odrodzonej Polsce Liceum

Krzemienieckie, podniesienie sztandaru licealnego i nadanie imienia J. Słowackiego Pedagogium placówki.

Z dziedzińca Liceum, ruszył pochód młodzieży i uczestników obchodu na otwarcie Rozarium im. Słowackiego, po czym poszli przed domek Słowackich, gdzie odbyło się złożenie hołdu Poecie.

Zgodnie z przewidzianym programem nastąpił wymarsz na Maćkową Dolinę. Tu młodzież szkolna wzięła udział w zabawach, po których odegrane zostały przez uczniów i uczennice Liceum Krzemienieckiego fragmenty z „Balladyny” Słowackiego na wolnym powietrzu.

Uroczystości tego dnia (Red. 27 maja 1939 roku) zakończył powrót z Maćkowej Doliny na dziedziniec Liceum Krzemienieckiego, skąd pochód rozchodził się po ściągnięciu sztandaru.

Dnie 28 i 29 maja poświęcone zostały zwiedzeniu Krzemieńca i okolic przez wycieczki pozakrzemienieckie.

Miesiące lipiec i sierpień wypełniony miał być własnym programem, związanym jednak z duchem uroczystości ku uczczeniu pamięci Juliusza Słowackiego, Muzyczne Ognisko Wakacyjne i Rysunkowe Ognisko Wakacyjne.

W końcu lipca wystawiony został „Książę niezłomny” Słowackiego. Planowany był również Zjazd Kół Młodzieży Wiejskiej.

Punktem kulminacyjnym uroczystości Słowackiego miały stać się dni wrześniowe (3, 4 i 5).

Na 3 września planowano otwarcie Zjazdu badaczy twórczości J. Słowackiego, wieczorem zaś przy iluminacji gór krzemienieckich miał być wykonana inscenizacja plenerowa na Górze Bony p.t. „Matka i Syn” według scenariusza K. H. Groszyńskiego i St. Szczepańskiego.

Dzień 4 września 1939 roku, w którym przypada 130 rocznica urodzin Poety miało rozpocząć się uroczyste nabożeństwo z udziałem chóru i muzyki kameralnej.

Po nabożeństwie w Sali Kolumnowej względnie na dziedzińcu Liceum akademia ze słowem wstępnym – przemówieniem koncertem „Ormuzu” i recytacjami z listów Słowackiego do Matki.

Po akademii uczestnicy uroczystości urządzą wędrówkę do miejsc, związanych ze wspomnieniami o Słowackim.

Pochód ruszy do Rozarium im. Poety, następnie zatrzyma się przed domkiem rodzinnym Słowackich, weźmie udział w odsłonięciu tablicy pamiątkowej na domu, w którym umarła Matka Poety, w końcu złoży hołd tej Ostatniej na grobie, w którym spoczywają Jej zwłoki.

Wieczorem tego dnia na dziedzińcu Liceum Krzemienieckiego nastąpi wystawienie „Złotej Czaszki” Słowackiego przez zespół artystów dramatycznych Teatru Wołyńskiego lub „Reduty”.

Dzień 5 września poświęcony zostanie wycieczce do Wiśniowca i Poczajowa. W dniu tym nastąpi również poświęcenie kamienia węgielnego pod „Dom Sztuki i Kultury im. J. Słowackiego”, oraz gotowego już nowego gmachu Pedagogium Liceum Krzemienieckiego i Szkoły Ćwiczeń.
Program uroczystości zakończy w godzinach popołudniowych Posiedzenie Polskiej Akademii Literatury — po którym nastąpią recytacje współczesnych poetów w „hołdzie Słowackiemu”, wieczorem zaś odbędzie się na dziedzińcu Liceum wielki koncert symfoniczny.

Od miesiąca maja 1939 roku otwarte miały być w Krzemieńcu wystawy:

1) Dokumentów i pamiątek po Juliuszu Słowackim,
2) Obrazów, szkiców i zdjęć polskich malarzy i fotografików.

Słowo Polskie za: Życie Krzemienieckie, nr 2, 1939 r., 20 sierpnia 2022 r.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *