Jesteś tutaj: Home » Polacy na Kresach » Ogłoszenia » Uroczystości odpustowe w berdyczowskim Sanktuarium Matki Boskiej Szkaplerznej

Uroczystości odpustowe w berdyczowskim Sanktuarium Matki Boskiej Szkaplerznej

Za kilkanaście lat nadejdzie okrągłą 400. rocznica od dnia, kiedy wojewoda kijowski Tyszkiewicz, po cudownym śnie i uratowaniu z rąk Turków, przekazał ojcom karmelitom ziemię pod klasztor w Berdyczowie, który został wnet wybudowany i poświęcony w 1642 roku.

Ilość pielgrzymek, który za te 400 lat przyszły do Matki Boskiej Berdyczowskiej jest tak ogromna, że już nikt nie zdoła je policzyć.

20-21 lipca 2013 roku w Ogólnoukraińskim Sanktuarium Matki Boskiej Skaplerznej odbędą się uroczystości z okazji święta Matki Boskiej Berdyczowskiej z udziałem tysięcy pątników z Ukrainy oraz innych krajów:

20 lipca (sobota)
15.00-18.00 Grupy pielgrzymkowe zbierają się na placu przed sanktuarium,
18.00 – Msza święta,
22.00 – Nocne czuwanie w świątyni.

21 lipca (niedziela)
08.00 – Msza święta w języku polskim,
11.00 – Uroczysta Liturgia, z udziałem arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego, Nunciusza Apostolskiego na Ukrainie Tomasa Galliksona, innych biskupów oraz przełożonych zakonów,
Podczas tej liturgii odbędzie się ceremonia przekazania Sanktuarium relikwii błogosławionego Jana Pawła II.

Wszystkie uroczystości będą odbywały się na placu przed klasztorem.

Do dziś przetrwał dokument, w którym Janusz Tyszkiewicz zapisał swój były zamek na klasztor karmelitów – Oddaję plac w mieście Berdyczowie, gdzie stał zamek na stoku góry od strony rzeki, stromym i nieprzystępnym, z całą jego cyrkumferencyą na kościół i klasztor OO. karmelitów bosych, ze wsią Skryhylówką i z 1500 złotych polskich dwiema ratami wypłacać się mających.

CREDO

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code