Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Papieskie Dni – 2013 w Winnicy (uaktualnione)

Papieskie Dni – 2013 w Winnicy (uaktualnione)

17 października w kościele pw. Miłosierdzia Bożego na Tiażyłowie odbyła się piękna uroczystość, poświęcona 35-leciu pontyfikatu Jana Pawła II.

Msza, świąteczny koncert w hołdzie Karolowi Wojtyle, wspólne odśpiewanie „Barki” pod pomnikiem Papieża na placu przed świątynią, a na koniec – kanapki oraz pyszny „papieski sernik” w parafialnym Centrum Jana Pawła II. O to co czekało w środę wieczorem na tych, którzy nie zważając na środek roboczego tygodnia oraz dość daleką drogę z innych dzielnic Winnicy do Tiażyłowa, przybył by wspólnie radować się i odczuwać bliskość błogosławionego Jana Pawła II.

Gospodarz uroczystości, ks. Kazimierz Dudek, na początku uroczystości przywitał gości honorowych – konsulów z winnickiej placówki dyplomatycznej RP, prezesów i członków organizacji polskich oraz parafian. Czytanie z Ewangelii tym razem nieco odbiegało od tego, które było proponowane w kalendarzu liturgicznym i zawierało słowa, które często kojarzymy z Papieżem Polakiem – „Ty jesteś Skałą, i na tej Skale zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą”. Nawiązując do wpływu, które wywarł Jan Paweł II na ówczesne społeczeństwo, proboszcz tiażyłowskiej parafii wrócił do okresu lat młodzieńczych Karola Wojtyły oraz znaczenia w jego życiu więzi rodzinnych, szczególnie z matką Emilią. Borykająca się z problemami zdrowotnymi matka Papieża upodobniła się, jak wspominał ks. Kazimierz, do niedawno kanonizowanej Joanny Beretty Molla. Starszy brat Karola Wojtyły umarł podczas II Wojny Światowej, siostra zdołała przeżyć zaledwie 16 godzin. Matka ryzykowała życiem, gdy rodziła małego Karola, przeżywszy tylko 9 lat po jego urodzeniu. Święta Jadwiga oraz Emilia Wojtyła, dwie kobiety, które szczególnie umiłował za życia Jan Paweł II. Zdjęcie ostatniej do końca stało przy łóżku Papieża, jej on w myślach powierzał swe troski.

Kolejną część kazania ks. Kazimierz Dudek poświęcił osobistemu kontaktowi z Karolem Wojtyłą – od 2000 roku, gdy spotkał się z nim w Watykanie, do czasu, gdy przez Papieża został poświęcony obraz „Jezu, Ufam Tobie”, do którego codziennie modlą się wierni kościoła na Tiażyłowie.

Piękną oprawę muzyczną do Mszy świętej zapewnił miejscowy chór parafialny, który z pewnością można nazwać „perełką” śpiewu chóralnego na Podolu. Piękne staropolskie pieśni religijne przeplatały się z ukraińskimi oraz śpiewanymi po łacinie.

Szczególnym prezentem dla zebranych w kościele pw. Bożego Miłosierdzia gości stał się 20-minutowy koncert w wykonaniu wyżej wspomnianego chóru, uwieńczony słynną „Barką”, którą oczywiście śpiewali wszyscy… – Swoją barkę pozostawiam na brzegu, razem z Tobą nowy zacznę dziś łów – te słowa w zupełności opisują życie Karola Wojtyły, który poświęcił się służbie Bogu i ludziom.

Cicha, ciepła i bezwietrzna pogoda towarzyszyła złożeniu kwiatów przy otoczonym zniczami pomniku Jana Pawła II na placu przed świątynią. Wziąwszy się razem za ręce, jak jedna rodzina, wszyscy razem jeszcze raz zaśpiewali „Barkę”, i po chwili przenieśli się w podziemia tiażyłowskiej świątyni, gdzie znajduje się Centrum Jana Pawła II. Po dwóch godzinach pozytywnych emocji sernik oraz kanapki smakowaly szczególnie dobrze a ksiądz Kazimierz co chwilę zachęcał do śpiewania – i po polsku, i po ukraińsku.

Jerzy Wójcicki, bwp

Zdjęcia z koncertu

{morfeo 429}

oraz wideo

{youtube}KSkrUaU5OCA{/youtube}

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code