Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Uroczyste wręczenie Kart Polaka w Charkowie

Uroczyste wręczenie Kart Polaka w Charkowie

W Konsulacie Generalnym RP w Charkowie odbyło się drugie w 2017 roku uroczyste wręczenie Kart Polaka.

Karty Polaka  zgromadzonym wręczył  osobiście Konsul Generalny RP w Charkowie Pan Janusz Jabłoński, gratulując nowym posiadaczom Kart Polaka oraz  życząc  samych sukcesów w życiu zawodowym i osobistym .

Na przełomie XIX i XX wieku Polacy stanowili czwartą najliczniejszą narodowość Charkowa. Założycielem uniwersytetu w Charkowie był hrabia Seweryn Potocki, którego upamiętnia tablica na bibliotece uniwersyteckiej. Wykładał na nim m.in. brat Adama Mickiewicza Aleksander, który w latach 1849–1850 był dziekanem tutejszego wydziału prawa. Dyrektorem gimnazjum w Charkowie był m.in. Józef Korzeniowski. Lata szkolne spędził w Charkowie malarz Henryk Siemiradzki, którego rodzina miała dwór w Pieczeniegach w pobliżu miasta.

Kościół katolicki (obecnie Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny), grupujący Polaków mieścił się przy ul. Małosumskiej (obecnie Gogola).

W Charkowie przez dwa semestry studiował medycynę Józef Piłsudski, a następnie po zamieszkach w 1886 roku przeniósł się na uczelnię w Tartu.

W 1940 roku w piwnicach więzienia NKWD w Charkowie zamordowano strzałem w tył głowy 3739 polskich jeńców z obozu w Starobielsku, których następnie pogrzebano w Piatichatkach, gdzie obecnie znajduje się Cmentarz Ofiar Totalitaryzmu w Charkowie. Miejsce zbrodni upamiętnia dziś tablica pamiątkowa.

W charkowskiej Katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny znajduje się popiersie Konstantego Gorskiego, kompozytora i pedagoga, który był m.in. jednym z twórców stowarzyszenia „Dom Polski” w Charkowie.

Słowo Polskie na podstawie informacji KG RP w Charkowie oraz Wikipedii, 28.07.17 r.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code