Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Uroczysta Msza Święta oraz koncert z okazji Narodowego Święta Niepodległości w żytomierskiej katedrze Św. Zofii

Uroczysta Msza Święta oraz koncert z okazji Narodowego Święta Niepodległości w żytomierskiej katedrze Św. Zofii

Autor zdjęcia - Teofil Mały16 listopada każdemu, kto wchodził do katedry Św. Zofii by wziąć udział w uroczystej Mszy oraz koncercie „Za wolność Naszą i Waszą” z okazji Narodowego Święta Niepodległości Polski, nie mogła ujść uwadze piękna ekspozycja „Moje polskie korzenie”, przedstawiająca zdjęcia z albumów rodzinnych miejscowych Polaków. Podchodzący do niej rodzice z dziećmi pokazywali im te pożółkłe wspomnienia z przeszłości, ucząc ich szacunku do swoich przodków. Słychać brzmienie dzwonów, zapraszających na Mszę…

Piękna Msza Święta z udziałem rzeszy wiernych oraz koncert z okazji uzyskania niepodległości przez Polskę uświęciły niedzielę 16 listopada, pierwszą w kalendarzu po centralnych obchodach Narodowego Święta Niepodległości, które miały miejsce w Winnicy. Ważnym akcentem Mszy stało się mianowanie ks. Wiktora Makowskiego rodem z Berdyczowa na proboszcza parafii p. w. Św. Zofii. Kanclerz kurii ks. Witalij Bezszkuryj przeczytał dekret abp. Piotra Malczuka o wyznaczeniu nowego pasterza dla licznej parafii. Następnie nowy proboszcz rozpoczął modlitwę w intencji bożego błogosławieństwa dla polskiego i ukraińskiego narodu, witając honorowych gości – prezes Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków Wiktorię Laskowską-Szczur, Kapelana Polaków Żytomierszczyzny ks. Jarosława Giżyckiego, konsula KG RP w Winnicy Sylwestra Rudego, wice-burmistrza Żytomierza pana Boczkowskiego, prezesów i członków organizacji polskich, obecnych na uroczystości.

W homilii inauguracyjnej ks. Wiktor nawiązał do miłości a czasami – nawet walki za swą Ojczyznę. Wspomniał o zagrożeniach, jakie powstają z „nadużywania” wolności. Przypomniawszy zebranym historię wspólnej walki o niepodległość, zadał pytanie: „Czy jesteśmy gotowi by oddać życie za Wiarę w Boga i za Ojczyznę”?

Po Mszy Św. odbył się koncert, którego głównymi organizatorami byli Żytomierski Obwodowy Związek Polaków, Kapelania Polaków Żytomierszczyzny oraz Miejscowe Centrum Polskie. Wspaniałymi występami, nawiązującymi do niepodległości, gości ucieszyły:

– Chór katedralny,
– Zespół wokalny „Malwy” (kierownik artystyczny Irena Nawojewa),
– Polski dziecięcy teatr lalek „ModernPol” (kierownik Wiktoria Zubarewa),
– Dziecięcy Polski zespół wokalny „Dzwoneczki” (kierownicy artystyczni Jadwiga i Bogdan Poliszczukowie),
– „Poleskie Sokoły” (kierownik artystyczny Jan Boczkowski),
– Zasłużony dla Kultury Polskiej Kamerarny zespół Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego,
– młodzież ze szkoły nr 36, która zatańczyła „Poloneza” i inni.

Wspólne przeżywanie podniosłej uroczystości z okazji 96. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości odbyło się w świątyni, która zdołała oprzeć się represjom komunistycznym na przestrzeni prawie stu lat. Wielka jest w tym zasługa Polaków, mieszkających w Żytomierzu, którzy nie pozwolili ugasić płomienia Wiary i polskości, często przypłacając to życiem i wolnością.

Dziękuję Bogu, że mogłem uczestniczyć w uszanowaniu pamięci bohaterów poległych w walce, która wciąż trwa. Panie Boże, daj nam siłę, by wytrwać do końca.

Teofil Mały

GK

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code