Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Upamiętnienie poległych Hallerczyków w Susłach

Upamiętnienie poległych Hallerczyków w Susłach

1 listopada tradycyjnie udajemy się na cmentarze, by ozdobić mogiły kwiatami i zniczami oraz pomodlić się za krewnych i przyjaciół.

Żytomierscy Polacy, 710 Drużyna Wędrownicza KEDYW im. Gen. Stefana „Grota” Roweckiego w Legnicy oraz ekipa TVP Polonia na czele z Grażyną Orłowską Sondej w tym dniu złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobie Bp Jana Purwińskiego, założyciela Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie.

W miejscowości Susły, położonej na terenie Żytomierszczyzny upamiętniono żołnierzy Błękitnej Armii gen. Hallera, poległych w 1920 roku.

Na zbiorowym grobie, znajdującym się na miejscowym cmentarzu, Ks. Jan Sofiński, harcerzy, Grażyną Orłowską Sondej, prezesi organizacji polskich Antonina Szczyrska, Ludmiła Wolska, Wiktoria Laskowska-Szczur, starosta Suseł Tetiana Malinowska, uczniowie polskiej szkoły pomodlili się w intencji tych, którzy oddali życie w walce z bolszewikami. Przedstawicieli środowisk polskich złożyli kwiaty i zapalili znicze. Nie zapomniano także oddać hołd tym, kto oddał życie na wojnie ukraińsko-rosyjskiej, która trwa od 2014 roku.

ŻOZPU, 3 listopada 2021 r.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *