Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Uniwersytet Gdański otrzymał patent w leczeniu choroby Alzheimera

Uniwersytet Gdański otrzymał patent w leczeniu choroby Alzheimera

Urząd Patentowy RP wydał decyzję o przyznaniu badaczom z Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego patentu na wynalazek pt. „Genisteina do zastosowania do leczenia choroby Alzheimera”.

Gdańscy naukowcy w swoich badaniach wykazali, że genisteina, czyli flawonoid występujący m.in. w soi, ma ogromny potencjał w leczeniu choroby Alzheimera.

Patent jest rezultatem pracy naukowców z Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego. Twórcami wynalazku są pracownicy Katedry Biologii Molekularnej.

„Choroby neurodegeneracyjne wywołują w organizmie szereg ciężkich objawów stanowiąc poważne wyzwanie medyczne naszych czasów. A to dlatego, że neurony, czyli komórki nerwowe posiadają bardzo słabe właściwości regeneracyjne. Raz zepsute, prawie nie ulegają samonaprawie, tak jak w przypadku komórek skóry czy wątroby. Okazuje się, że uszkodzenie oraz śmierć komórek nerwowych może wynikać z akumulacji patologicznych białek w tych komórkach. Teoretycznie stosunkowo prostym rozwiązaniem wydawałoby się usunięcie takich białek z neuronów, co poprawiłoby ich funkcjonowanie. Podejście to okazało się jednak bardzo trudne w praktyce, gdyż substancja, która by do tego doprowadzała, musiałaby charakteryzować się wieloma właściwościami, nie tylko usuwać patogenne białka ale także przekraczać barierę krew-mózg i być bezpieczna dla pacjentów” – mówi dr Karolina Pierzynowska z Katedry Biologii Molekularnej Wydziału Biologii UG, zaangażowana w projekt.

Droga od odkrycia efektywności danej substancji w laboratorium do podania jej pacjentom jest jednak skomplikowana. Obecnie trwają rozmowy ze środowiskiem lekarskim zainteresowanym odkryciem polskich naukowców.

Więcej informacji na stronie Uniwersytetu Gdańskiego www.ug.edu.pl/news/pl

Walentyna Jusupowa, 27 kwietnia 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *