Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Nauka, sztuka, inne » Unia Europejska rozważa uruchomienie misji wojskowej na terenie Ukrainy

Unia Europejska rozważa uruchomienie misji wojskowej na terenie Ukrainy

Fot. Euractiv.com

Unia Europejska rozważa stworzenie niezależnej wojskowej misji szkoleniowej na Ukrainie. O tym poinformowała strona internetowa UNN.com.ua, na podstawie informacji gazety Die Welt.

Na utworzeniu tej misi nalegała w szczególności Polska. W ten sposób misja stałaby “wyrazem solidarności z Ukrainą na tle trwających działań woskowych Rosii na granicy”, a także w świetle sytuacji z Krymem – przekazuje wydanie.

W wypadku stworzenia misji, zostanie zatytułowana doradczą i szkoleniową misją wojskową UE na Ukrainie (EU Military Advisory and Training Mission Ukraine).

Według danych gazety stworzenie misji wspierali szefowie MSZ i Ministerstwa Obrony Ukrainy, którzy pod koniec lipca skierowali list do wysokiego przedstawiciela UE Josepa Borrella.

Ponadto w dokumencie określone są trzy inne sposoby, przy pomocy których Unia Europejska mogłaby sprzyjać rozwojowi potencjału wojskowego armii ukraińskiej. Jeden z możliwych wariantów – rozszerzenie misji doradczej UE na rzecz reformy sektora bezpieczeństwa cywilnego na Ukrainie, sworzonej w 2014 roku.

Na stworzeniu misji wojskowej nalegają Litwa, Łotwa, Estonia, Polska, Rumunia I Słowacja. Tę pozycję wspierają również Szwecja i Finlandia.

Lidia Baranowska, 10 października 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code