Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Uśmiech, który podnosi na duchu

Uśmiech, który podnosi na duchu

18 Maja 2014 roku w katedrze św. Zofii   ksiądz Jarosław Giżycki świętował 25–lecie święceń kapłańskich. Powszechnie szanowany Jubilat na co dzień pracuje w żytomierskiej katedrze św. Zofii (diecezja kijowsko-żytomierska).

Uroczystej Mszy świętej, która rozpoczęła się równo w niedzielne południe, przewodniczył arcybiskup Piotr Malczuk w asyście kilkunastu księży. Swoją obecnością uroczystość zaszczycił także ksiądz biskup emeryt Jan Purwiński, który wygłosił homilię, podkreślając w niej potrzebę naśladowania Chrystusa przez każdego kapłana, przy potrzebie oddając wszystkie swoje siły a czasami nawet życie za swoje owce. Biskup Jan wskazał jednocześnie na szczególny charakter posługi kapłanów z Polski i podziękował księdzu Jarosławowi za to, że jest «polskim kapłanem» nie tylko dzięki pochodzeniu, lecz także z własnego wyboru. Na zakończenie uroczystej Mszy słowa podziękowania do Chrystusowca z wielkim sercem za wieloletnią posługę duszpasterską na Żytomierszczyźnie wygłosili również konsul generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Winnicy Krzysztof Świderek, siostry zakonne, członkowie służby liturgicznej, grupy parafialne, młodzież, wierni, przyjaciele i znajomi.

Ale najlepszymi życzeniami dla Giżyckiego stały się słowa arcybiskupa Piotra: «Podawaj rękę człowiekowi, który potrzebuje twej pomocy». Osobiście dla siebie ksiądz życzył, żeby jak kiedyś apostoł Paweł powiedział «Niech wzrasta we mnie Chrystus, a ja będę się umniejszał».

Uśmiech księdza Jarosława zawsze podnosi ludzi, z którymi się on spotyka, na duchu. Ten kapłan zawsze znajdzie podejście do człowieka. Ksiądz Jarosław oddał 25 lat swojego życia odrodzeniu wiary katolickiej na Ukrainie.

Zainteresowanie tematem odrodzenia Kościoła w Związku Radzieckim pojawiło się u młodego Jarosława jeszcze pod czas studiowania w seminarium duchownym. Świecenia kapłańskie Giżyckiego odbyły się w 1989 roku w Poznaniu.

Jarosław Giżycki należy do Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej, pełniąc swoją misję w Kościele Powszechnym i włączając się w pracę duszpasterską na rzecz Rodaków przebywających poza granicami kraju. Duchowość Towarzystwa Chrystusowego, wypływająca z życia zakonnego i kapłańskiego, oparta jest na charyzmacie założyciela, Sługi Bożego kardynała Augusta Hlonda i posłannictwie Zgromadzenia. Ksiądz Jarosław przez 25 lat pracował w różnych miastach Ukrainy – na Podolu, w Doniecku, Mikołajowie. Obecnie ks. Jarosław jest kapelanem Polaków w Żytomierzu. Oprócz pracy kapłańskiej wielką wagę przywiązuję on do podtrzymania zdrowego ducha patriotycznego, życia społecznego i polskiej kultury.

Obecny rozwój sytuacji na Ukrainie ksiądz Jarosław ocenia pozytywnie. Analizując sytuację od początku listopada 2013 roku postrzega prawdziwe odrodzenie  tożsamości narodowej Ukraińców, ale rozumie, że ten proces wymaga ofiarności. Ona staje się impulsem dla rozwoju państwa i przynosi owoce miłości i porozumienia. Z modlitwą i determinacją Ukraińcy zrobili prawdziwą Rewolucję Godności. Ks. Jarosław bardzo się cieszy, że w tych trudnych chwilach, może przeżywać te głębokie zmiany razem z nimi.

Dziękujemy Panu Bogu za czas, siły i talenty Jarosława Giżyckiego, życzymy mu długich lat życia w zdrowiu oraz obfitych łask na drodze, którą Bóg jemu wyznaczył!

Anna Denysiewicz, bwp

 

Zdjęcia z uroczystości

{morfeo 580}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *