Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Gospodarka » Ukrzaliznytsia i PKP wzmacniają współpracę

Ukrzaliznytsia i PKP wzmacniają współpracę

Fot. UZ

Odpowiednie polsko-ukraińskie porozumienie zostało podpisane 20 września na największych w Europie targach kolejowych InnoTrans w Berlinie.

Zarząd „Ukrzaliznytsi” kilkakrotnie wspominał o pomocy z boku Polskich Kolei Państwowych dla ewakuacji, dostarczania towarów humanitarnych itp.

„Wydarzenia ostatnich miesięcy doprowadziły do wzmorzonej współpracy Grupy PKP i Ukrzaliznytsi. Od II kwartału obserwujemy wzrost wolumenu ładunków na polsko-ukraińskich granicach kolejowych, zwłaszcza gdy chodzi o import zboża do krajów UE” – zauważyli przedstawiciele Ukrzaliznytsi.

Dyrektor generalny PKP Krzysztof Mamiński stwierdził, że istnieje już zapotrzebowanie rynkowe na inwestycje na granicy polsko-ukraińskiej, w szczególności w tworzenie nowej infrastruktury do zaopatrzenia w produkty spożywcze.

„Inwestycje te mogą stymulować wzrost gospodarczy zarówno w Polsce, jak i na Ukrainie, a także stworzyć nowe perspektywy współpracy z PKP. Wynika to z faktu, że spółka zarządza nieruchomościami objętymi pakietem logistycznym. Zainteresowanie rynku już jest oczywiste” – powiedział Krzysztof Mamiński, Prezes Zarządu PKP SA.

Dyrektor generalny „Ukrzaliznytsia” Ołeksandr Kamyszyn powiedział, że przyznanie Ukrainie statusu państwa członkowskiego w UE oznacza, że państwo powinno jak najszybciej dostosować się do standardów europejskich.

„Oznacza to, że przyspieszamy proces budowania trwałych relacji z europejskimi firmami. Będzie on przejrzysty i wzajemnie korzystny. Zwiększamy przepustowość naszych terminali przeładunkowych. Ale najważniejsze jest teraz znalezienie odpowiedniej wizji dla przyszłej architektury kolei europejskich. Myśląc o tej potencjalnej architekturze należy pamiętać, że kolej Infrastruktura Polski i Ukrainy to ponad 40 tysięcy kilometrów torów łączących Morze Czarne i Bałtyk – powiedział Ołeksandr Kamyszyn, dyrektor generalny Ukrzaliznytsi.

Podpisane oświadczenie dotyczy rozwoju, kontynuacji i wzmocnienia współpracy na rzecz dalszego rozwoju stosunków gospodarczych między Polską a Ukrainą.

W ramach współpracy strony będą prowadzić okresowe konsultacje dotyczące rozwoju transportu kolejowego oraz podejmować działania na rzecz przekształceń systemów kolejowych Polski i Ukrainy.

Słowo Polskie za: Służba prasowa UZ, 23 września 2022 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *