Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Ukraińsko-rumuński Carpathian Express przygotowuje się do pierwszej podróży. 40 km drogi przebiegnie przez Rumunię

Ukraińsko-rumuński Carpathian Express przygotowuje się do pierwszej podróży. 40 km drogi przebiegnie przez Rumunię

Ukraińskie i rumuńskie służby graniczne, kolejarze, celnicy, samorządowcy oraz przedstawiciele innych instytucji przygotowują się do uruchomienia połączenia kolejowego na szerokim torze, biegnącym z Ukrainy przez rumuńskie pogranicze by później znów powrócić do Ukrainy.

Ambitny plan przewiduje otwarcie połączenia kolejowego Użgorod – Iwano-Frankiwsk przez międzynarodowe przejście kolejowe „ Tereswa – Kimpulung la Tisa” – międzynarodowy kolejowy punkt kontrolny „Dilove – Valya Vysheului” – Berlybash – Rachów – Iwano-Frankiwsk.

Chodzi o uruchomienie tranzytowego korytarza transportowego przez terytorium Rumunii szerokim torem bez przesiadek. Otwarcie tego połączenia ma na celu umożliwienie podróżowania w ruchu międzynarodowym dla osób posiadających biometryczne paszporty.

Strona rumuńska aktywnie pracuje nad odbudową toru z jej strony. Dla połączenia linii kolejowej na granicy konieczne jest jeszcze wykonanie do 17 km torów. Remontu potrzebują także dwa mosty na trasie w Rumunii.

Po uruchomieniu ruchu kolejowego na tej dzielnicy będzie można również rozważyć utworzenie w Sziget węzła logistycznego dla transportu towarów rolnych do portów morskich w Rumunii.

Nowa trasa kolejowa przez terytorium Rumunii może także ułatwić dojazd turystom z innych krajów do znanych ukraińskich miejscowości wypoczynkowych i rekreacyjnych, takich jak Dragobrat i Bukovel.

Ważną kwestią jest też tranzyt uciekinierów z terenów działań wojennych, które zamierzają przenieść się na terytorium Rumunii. To także pozwoli rozładować mocno zatkane polsko-ukraińskie przejścia międzynarodowe.

Prefekt okręgu Maramures Rudolph Stauder wyraził zainteresowanie tą inicjatywą i zaznaczył, że strona rumuńska zrobi wszystko, co możliwe, aby do końca roku dokończyć prace i połączyć tory.

Słowo Polskie za: Wiktor Mykyta na Facebook, 12 listopada 2022 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *