Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Nauka, sztuka, inne » Ukraińska Służba Bezpieczeństwa: są oznaki zaangażowania hakerów związanych ze służbami specjalnymi Rosji

Ukraińska Służba Bezpieczeństwa: są oznaki zaangażowania hakerów związanych ze służbami specjalnymi Rosji

Fot. RMF

„Na razie można powiedzieć, że istnieją oznaki zaangażowania w cyberatak grup hakerskich związanych ze służbami specjalnymi Federacji Rosyjskiej” – podano w oświadczeniu SBU w piątek 14 stycznia po ataku na ponad 70 portali rządowych, w tym – Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Oświaty.

Serhij Demediuk, zastępca sekretarza Rady ds. Bezpieczeństwa i Obrony, poinformował media, iż według wstępnych wniosków ekspertów atak nastąpił z powodu wykorzystania przez osoby trzecie dostępu do uprawnień administracyjnych do oprogramowania firmy, która tworzyła strony internetowe dla agencji rządowych.

W noc z 13 na 14 stycznia zaatakowano strony MSZ, ministerstwa oświaty, państwowej służby do spraw sytuacji nadzwyczajnych, rządu, ministerstwa energetyki, a także rządową aplikację Dija, która umożliwia posługiwanie się dokumentami w formie cyfrowej i korzystanie z niektórych usług państwowych.
Cyberpolicja prowadzi śledztwo w tej sprawie. Pomoc zaoferowały zagraniczni partnerzy Ukrainy.

Komunikat, który pojawiał się na wielu rządowych portalach po ich złamaniu był napisany w trzech językach i prawdopodobnie miał służyć jako prowokacja.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg potępił cyberataki na Ukrainę. W najbliższych dniach Sojusz Północnoatlantycki podpisze z Kijowem porozumienie o ściślejszej współpracy w zakresie cyberbezpieczeństwa.

Słowo Polskie za: PAP, ukraińskie media, 15 stycznia 2022 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code