Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Gospodarka » Ukraińska hrywna pokazuje dobre wyniki

Ukraińska hrywna pokazuje dobre wyniki

Rosyjska inwazja na Ukrainie przyniosła miliardowe straty dla ukraińskiej gospodarki. Pomimo tego ukraińska narodowa waluta – hrywna od początku wojny straciła na wartości tylko 1,5 proc. kiedy rosyjski rubel prawie 40 proc.

Rosyjska artyleria, rakiety czołgi i inne uzbrojenie spowodowały zniszczenie infrastruktury . Okupanci zniszczyli ponad 10 tys. km dróg, dziesiątki tysięcy domów mieszkalnych, zbiorniki paliw, setki szkół, przedszkoli i dziesiątki szpitali. Ogólne straty które zostaną przedstawione w pozwach przeciwko rosji w sądach międzynarodowych już przewyższyły 100 miliardów dolarów amerykańskich.

Jednym z ważnych wskaźników wytrwałości gospodarki jest wartość miejscowej waluty oraz możliwość kupienia na terenie państwa obcych walut według kursu zbliżonego do oficjalnego. Tu ukraińska hrywna mocno wyprzedza walutę rosyjską. Średni kurs sprzedaży dolarów w kantorach na Ukrainie wynosi 32 hrywny. Oficjalny kurs waluty waha się w granicach 29,6 UAH za 1 USD. W rosji zaś oficjalny kurs sztucznie ustawiono na poziomie 83 rubli za 1 USD. Na czarnym rynku zakup amerykańskiej waluty jest prawie niemożliwy. Jeżeli uda się to cena wynosi 170-200 rubli za dolar.

Wskutek nałożenia zachodnich sankcji rosyjska gospodarka zetknęła się z ogromnymi problemami. Po ludobójstwie dokonanym przez rosyjskich żołnierzy na mieszkańcach okupowanych wcześniej terenów m.in. w obwodzie kijowskim USA, Wielka Brytania a nawet Niemcy ogłaszają nowe bardzo surowe ograniczenia na eksport, import towarów i technologii do rosji. Dlatego relacja 2,5/1 realnego kursu rubla do dolara i oficjalnego, ogłoszonego przez władze, już nikogo nie dziwi.

Słowo Polskie, ilustracje: money.pl, mw, 7 kwietnia 2022 r.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *