Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Gospodarka » Ukraińska gospodarka zwalnia. Rząd próbuje zachować stabilność

Ukraińska gospodarka zwalnia. Rząd próbuje zachować stabilność

W pierwszym kwartale 2022 roku ukraińska gospodarka zwolniła o 15 proc. Źrodło: https://ukrstat.gov.ua/

Gospodarka Ukrainy teraz jest dwa razy słabsza niż przed wojną – przyznaje wiceminister resortu gospodarki Taras Kaczka. Zapewnia jednak, że udało zachować się stabilność i udało się „odbić od dna”.

Polityk podkreślił, że już w pierwszych tygodniach wojny Ukraina zapewniła prawidłowe funkcjonowanie głównych gałęzi gospodarki, takich jak koleje, sieci handlowe, banki, telekomunikacja, a firmy starały się, by ich działalność była jak najbardziej zbliżona do normalnej.

Dodał też, że Ukraińcy, którzy opuścili kraj, mają silne pragnienie powrotu do ojczyzny. – Widzą swoją przyszłość w Ukrainie i ważne jest, aby rząd utrzymał gospodarkę i zapewnił możliwości zatrudnienia – mówi wiceminister Kaczka.

Braki w finansowaniu wydatków budżetowych są pokrywane kosztem zewnętrznych dotacji z boku krajów aliantów. W marcu ukraiński Bank Narodowy zmuszony był nadrukować 20 miliardów hrywien by pokryć bieżące wydatki wojenne i cywilne, w maju i kwietniu było to już 50 miliardów. A w czerwcu monetyzacja be realnego pokrycia gospodarczego wyniosła 105 miliardów hrywien.

 

Słowo Polskie za: business insider, 16 lipca 2022 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code