Jesteś tutaj: Home » Inne » Ukraińska Cerkiew Greckokatolicka od 2023 roku będzie świętować 25 grudnia Boże Narodzenie

Ukraińska Cerkiew Greckokatolicka od 2023 roku będzie świętować 25 grudnia Boże Narodzenie

Fot. Live TV

Od 1 września 2023 roku Ukraińska Cerkiew Greckokatolicka przejdzie na nowy styl obchodów świąt nieruchomych. Święta ruchome, jak Wielkanoc, pozostaną be zmian. O tym powiedział metropolita UCG Swiatosław w transmisji na żywo w „Live TV”, ogłaszając decyzję Synodu w sprawie reformy kalendarza.

„Biorąc pod uwagę liczne prośby wiernych i po przeprowadzeniu wstępnych konsultacji z duchowieństwem naszej Cerkwi w sprawie pilnej potrzeby zreformowania Kalendarza Liturgicznego Cerkiew Greckokatolicka przejdzie od 1 września na nowy styl (ta data ma związek z początkiem nowego roku liturgicznego). Tak głosi punkt 1 rezolucji 5. sesji 93. Synodu Biskupów UCG, który odbył się w dniach 1-2 lutego 2023 roku w podlwowskich Brzuchowicach.

Zgodnie z tą decyzją od 1 września tego roku wszystkie święta nieruchome UGCC na Ukrainie będą obchodzone w nowym stylu. W szczególności Boże Narodzenie – 25 grudnia, Objawienie Pańskie – 6 stycznia, Zwiastowanie Najświętszej Maryi Panny – 25 marca, wstawiennictwo Najświętszej Maryi Panny – 1 października, św. Mikołaja – 6 grudnia itd.

Parafie, które nie są jeszcze gotowe na taki krok, będą miały możliwość, za zgodą swojego biskupa, celebrowania świąt stałych w starym stylu do września 2025 r.

W 2025 roku przypada 1700. rocznica Pierwszej Rady Ekumenicznej. W ramach przygotowań do tej rocznicy trwają wspólne prace nad dialogiem między Rzymem a Konstantynopolem na temat odnowionej Wielkanocy, zgodnie z którą wszyscy chrześcijanie świata będą obchodzić Wielkanoc tego samego dnia.

Słowo Polskie za: Live TV, 9 lutego 2023 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *