Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Nauka, sztuka, inne » Ukraińscy katolicy nieprzychylnie wobec wspólnego niesienia Krzyża przez Ukrainkę i Rosjankę podczas Drogi Krzyżowej w Rzymie

Ukraińscy katolicy nieprzychylnie wobec wspólnego niesienia Krzyża przez Ukrainkę i Rosjankę podczas Drogi Krzyżowej w Rzymie

Fot. UCG

Metropolita Ukraińskiej Cerkwi Greckokatolickiej Swiatosław poinformował, że codziennie przyjmuje liczne pytania od parafian oraz społeczników z Ukrainy i innych krajów z prośbą skomentowania pomysłu wspólnego niesienia Krzyża w Wielki Piątek według kalendarza gregoriańskiego przez Ukrainkę i Rosjankę.

Metropolitę również proszono o przekazanie do Stolicy apostolskiej słów oburzenia oraz braku akceptacji dla tego pomysłu ze strony wszystkich Ukraińców, nie zależnie od kraju zamieszkania.

“Uważam, że ten pomysł jest dwuznaczny, nie na czasie oraz taki, który nie bierze do uwagi kontekstu agresji zbrojnej Rosji wobec Ukrainy. Dla ukraińskich grekokatolików teksty oraz ruchy pokazywane podczas XIII stacji tej Drogi Krzyżowej są niezrozumiałe a nawet obraźliwe. Szczególnie w przededniu oczekiwanego drugiej, jeszcze bardziej krwawej ataki wojsk rosyjskich na nasze miasta i wioski. Wiem że nasi bracia rzymskokatolicy też dzielą z name te obawy i troski”.

Szef Ukraińskiej Cerkwi Greckokatolickiej przekazał już do Watykanu te liczne reakcje negatywne wielu biskupów, księży, zakonników oraz zwykłych ludzi. Na ich przekonanie gesty pojednania między rosyjskim a ukraińskim narodem będą możliwe wyłącznie wtedy, kiedy zakończy się wojna oraz wszyscy winni w zbrodniach wojennych zostaną ukarani.

Słowo Polskie za: Departament Informacji UCG, 20 kwietnia 2022 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code