Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Ukraińscy archiwiści przekażą polskiemu IPN tysiące dokumentów o zbrodniach bolszewików

Ukraińscy archiwiści przekażą polskiemu IPN tysiące dokumentów o zbrodniach bolszewików

Do polskiego Instytutu Pamięci Narodowej trafią tysiące dokumentów o zbrodniach NKWD przeciwko Polakom, mieszkającym na Ukrainie.

Zbiory dotyczą tak zwanej „Polskiej operacji NKWD” trwającej w latach 1937-1938 w ZSRS. Umowa o przekazaniu akt zostanie podpisana w poniedziałek 26 marca między prezesem IPN Jarosławem Szarkiem i dyrektorami ukraińskich archiwów Winnicy, Odessy, Chmielnickiego.

Zgodnie z umową, pracownicy polskich archiwów odwiedzą Ukrainę w celu digitalizacji tysięcy dokumentów dla IPN z użyciem specjalistycznego sprzętu. Według dyrektora archiwum IPN Marzeny Kruk, taka współpraca będzie korzystna nie tylko dla polskich badaczy, lecz również dla pracowników ukraińskich archiwów, którzy otrzymają cyfrowe kopie dokumentów.

Po tym jak kopie znajdą się w Polsce, zostaną one udostępnione nie tylko dla dziennikarzy i naukowców, ale także dla krewnych Polaków zamordowanych przez NKWD. Pierwszą część dokumentów Instytut Pamięci Narodowej otrzyma już w bieżącym roku. Dokumenty są szczególnie ważne dla działu Instytutu w Szczecinie, którego pracownicy zajmują się tzw.„Polską operacją NKWD” – operacją w wyniku której w latach 1937-1938 w ZSRR zginęło ponad 110 tysięcy osób polskiego pochodzenia.

Przedstawiciele IPN są przekonani, że dokumenty z ukraińskich archiwów pozwolą ustalić okoliczności i sprawców przestępstw przeciwko Polakom niedługo przed wybuchem II wojny światowej.

Lidia Baranowska, 26.03.18 r.

lp

1 Comment

  1. Rychło w czas!!! Czekałem na to 80 lat! I za to dziękuję naszej dyplomacji

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code