Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Ukraino-polska dyskusja historyczna na uniwersytecie im. Franki w Żytomierzu

Ukraino-polska dyskusja historyczna na uniwersytecie im. Franki w Żytomierzu

W dniu 1 czerwca na Żytomierskim Państwowym Uniwersytecie im. Iwana Franki odbyła się ukraino-polska panelowa dyskusja z udziałem studentów oraz wykładowców pt.: „Ukraińskie i polskie poglądy polityczne w czasie Pierwszej wojny światowej”.

Spotkanie odbyło się w ramach corocznej oświatowej wizyty studentów i wykładowców Studia Badań Wschodnioeuropejskich. Słowo powitalne do obecnych skierowała prorektor z naukowej i międzynarodowej pracy prof. Natalia Sejko.

Studenci Warszawskiego Uniwersytetu i ŻPU im. I. Franki przygotowali wystąpienia na temat wybitnych działaczy w czasach Ukraińskiej Republiki Ludowej w latach 1917–1921 – М.Gruszewskiego, S. Petlury i P. Srokopadskiego. Do dyskusji dołączyli się wykładowcy katedry historii Ukrainy ŻPU.

Omówione wystąpienia pokazały duże zainteresowanie ze strony polskich historyków wydarzeniami historycznymi, które miały miejsce na terenie Ukrainy. Szczególny akcent zrobiono na wydarzeniach oraz postaciach kontrowersyjnych, czyje poglądy i działalność mają odmienne oceny w historiografii Polski i Ukrainy.

Dyskusja i spotkania historyków stała możliwa dzięki udziału żytomierskiej uczeni w konsorcjom międzynarodowym z Uniwersytetem Warszawskim.

Walentyna Jusupowa na podstawie informacji https://zu.edu.ua/, 05.06.18 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code