Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Ukraińcy zorganizowali się w ramach „Marszu wdzięczności” by publicznie podziękować Polakom za wsparcie

Ukraińcy zorganizowali się w ramach „Marszu wdzięczności” by publicznie podziękować Polakom za wsparcie

29 maja w stolicy Polski odbył się „Marsz Wdzięczności” Ukraińcy-Polakom. Jego uczestnicy dziękowali za pomoc, za przyjaźń i wsparcie okazywane Ukrainie i ukraińskim uchodźcom w czasie wojny rozpętanej przez Rosję.

„To inicjatywa publiczna Ukraińców, wspierana przez Ambasadę, która ma na celu wyrażenie wdzięczności, a także pokazanie przyjaźni i życzliwości oraz deklaracja gotowości do wspólnej pracy, rozwoju i budowania naszej wspólnej przyszłości w UE”, – podkreślił Ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca.

Uczestnicy przeszli ulicami obok Sejmu RP, Pałacu Prezydenckiego i ruszyli na Plac Zamkowy niosąc flagi Ukrainy i Polski, a także plakaty z napisami w języku polskim „Dziękujemy wam, przyjaciele!”.

Na Placu Zamkowym organizatorzy zachęcali wszystkich wziąć udziału w dwóch akcjach: napisać markerem życzenia na wielkiej ukraińskiej fladze oraz pozostawić odciski palców na plakacie z dwoma sercami – niebiesko-żółtym i biało-czerwonym, symbolizujący przyjaźń ukraińsko-polską.

Wieczorem w centrum Warszawy odbył się koncert z udziałem artystów z Ukrainy. Publiczność bawili Maria Burmaka, TVORCHI, polski zespół Poparzeni Kawą Trzy i inni. Ambasador Ukrainy Andrij Deszczyca zaproponował odznaczyć Polskę Pokojową Nagrodą Nobla za wkład we wspieranie Ukraińców i osiągnięcie pokoju w naszym kraju.

Organizatorami akcji oraz koncertu w Warszawie byli: Euromajdan-Warszawa, Fundacja Uniters oraz „Nasz Wybór”. Przedsięwzięcie zostało objęte patronatem Ambasadora Ukrainy w Polsce Andrija Deszczycy.

Walentyna Jusupowa, mw, zdjęcia ze strony FB Ambasady Ukrainy w Polsce, 9 czerwca 2022 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code