Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Gospodarka » Ukraińcy w Polsce wydają mniej pieniędzy

Ukraińcy w Polsce wydają mniej pieniędzy

Jak podaje Główny Urząd Statystyczny w Polsce, w pierwszym kwartale 2020 roku Ukraińcy zostawili w portfelach przedsiębiorców w Polsce blisko 1,48 mld zł. To najmniej od trzech lat.

W pierwszym kwartale 2020 roku cudzoziemcy przekroczyli granicę Polski 34,6 mln razy, co oznacza spadek o 11,7 proc. w porównaniu do pierwszego kwartału 2019 roku.

Na ten współczynnik wpłynęła głównie rozprzestrzeniająca się epidemia koronawirusa i czasowe zamknięcie granic, jednak warto pamiętać, że w Polsce najbardziej dotkliwe ograniczenia z ruchem granicznym pojawiły się dopiero w marcu i kwietniu 2020 roku.

Jeśli chodzi o wydatki cudzoziemców w Polsce, tu także zanotowano gorsze wyniki niż w poprzednim roku. Szacunkowa wartość towarów i usług zakupionych przez cudzoziemców w pierwszym kwartale 2020 roku ukształtowała się na poziomie 8,8 mld zł, co oznacza spadek o 10,6 proc. W strukturze wydatków poniesionych w Polsce przez cudzoziemców przekraczających lądową granicę w pierwszych miesiącach roku największy udział miały wydatki przekraczających granicę z Niemcami (47,2 proc.), następnie z Ukrainą (19,9 proc.), Czechami (13,2 proc.), Słowacją (7,9 proc.), Białorusią (6,8 proc.), Litwą (3,6 proc.) i Rosją (1,5 proc.). Warto jednak zwrócić uwagę na to, że w przeliczeniu na średnie wydatki na osobę, na pierwszym miejscu są Ukraińcy, którzy w trakcie jednego pobytu na zakupy wydają aż 812 zł. Niemcy zaledwie 490 zł, a Czesi 281 zł.

Walentyna Jusupowa na podstawie www.pulshr.pl, 8 lipca 2020 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *