Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Ukraina wzmacnia współpracę z krajami sąsiednimi w zakresie powrotu mężczyzn podlegających poborowi do wojska

Ukraina wzmacnia współpracę z krajami sąsiednimi w zakresie powrotu mężczyzn podlegających poborowi do wojska

 

Fot. pexels

Państwa sąsiedzkie współpracują z Ukrainą w kwestii powrotu mężczyzn, którzy nielegalnie przekroczyli granicę Ukrainy.

Odpowiednie wyjaśnienie złożył Andrij Demczenko, rzecznik Państwowej Straży Granicznej Ukrainy. Zaznaczył, że uciekinierzy płci męskiej, którzy spróbują nielegalnie przekroczyć granicę w stanie wojennym, będą zawracani na Ukrainę.

W czasie stanu wojennego na Ukrainie obowiązują ograniczenia w podróżowaniu za granicę. W szczególności wszyscy poborowi nie mają prawa opuszczać kraju, z wyjątkiem warunków określonych w ustawodawstwie.

„ Od początku inwazji na pełną skalę współpracujemy z naszymi kolegami z UE i Mołdawii, aby przeciwdziałać wszelkim próbom nielegalnego przekroczenia granicy. Niektórzy od razu starają się o nadanie statusu uchodźcy, ale nie mają podstaw do tego, by taki status uzyskać – tłumaczy Demczenko.

Tym samym mężczyźni w wieku od 18 do 60 lat, którzy nie otrzymali zezwolenia na wyjazd za granicę na Ukrainie, nie otrzymują ochrony w krajach przyjmujących Ukraińców ani nie mogą otrzymać statusu uchodźcy, ponieważ nie ma podstaw do jego nadania.

Słowo Polskie za: SGU, 31 marca 2023 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *