Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Gospodarka » Ukraina wywiązuje się z zobowiązań zbożowych nie zważając na wojnę

Ukraina wywiązuje się z zobowiązań zbożowych nie zważając na wojnę

Fot. Pexels

„Pomimo wojny, dzięki inicjatywie żywnościowej Grain from Ukraine, Ukraina zbliża się do przedwojennych wskaźników eksportu pszenicy do krajów potrzebujących, takich, jak Etiopia, Kenia i Jemen” – zaznacza służba prasowa Ministerstwa Polityki Agrarnej i Żywnościowej.

W ciągu 9 miesięcy bieżącego roku Ukraina do Kenii wysłała 283 000 ton żywności. Według Banku Światowego populacja Etiopii, Kenii i Jemenu gwałtownie wzrosła w ciągu ostatnich 20 lat. Bez względu na wojnę i znacznie mniejszą liczbę ludności Ukraina pokrywa znaczną część potrzeb żywnościowych tych krajów.

Podczas funkcjonowania „korytarza zbożowego” prawie 1 mln ton pszenicy wysłano do Etiopii, Somalii, Sudanu, Jemenu i innych potrzebujących krajów. Do Afryki popłynęło ponad 3 mln ton ukraińskich produktów rolnych.

14 marca Ministerstwo Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej przedłużyło umowę zbożową o 60 dni. choć strona ukraińska, Turcja i ONZ luczyły na co najmniej 120 dni. Dla jego kontynuacji w przyszłości Rosjanie dodali pewne warunki.

Od 22 marca Ukraina wyeksportowała 25,3 mln ton żywności dla krajów Azji, Europy i Afryki.

Słowo Polskie za: Ministerstwo Polityki Agrarnej Ukrainy, 1 kwietnia 2023 r.`

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code