Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Gospodarka » Ukraina wykupiła wszystkie światowe zapasy przenośnych pojemników na zboże

Ukraina wykupiła wszystkie światowe zapasy przenośnych pojemników na zboże

W bieżącym sezonie ukraińscy rolnicy w trybie ad hoc próbują znaleźć możliwości do przechowania zboża i innej produkcji rolnej o łącznej pojemności do 20 milionów ton.

Jako alternatywę wybierano worki typu rękaw, big bag lub inne worki polipropylenowe dla przechowywania w warunkach polowych. Okazało się jednak, że światowe zapasy takiej produkcji wyczerpały się – poinformował minister polityki agrarnej i żywnościowej Ukrainy Mykoła Solski.

„Ukraina wykupiła większość podobnej produkcji do przechowywania plonów, dostępnej obecnie na rynku” – powiedział minister.

Większość przenośnych podobnych magazynów kupował prywatny biznes. Lecz państwo przy współpracy z USAiD też włączyło się w ten proces. „Sądząc z naszego monitoringu rynku i komunikacji z jego uczestnikami, firmy prywatne zakupią 15-19 mln ton pojemników dla magazynowania zboża. Natomiast fundacje międzynarodowe i organizacje FAO też włączyły się w przetarg z inicjatywy resortu wskutek czego zostaną kupione pojemniki na około 6 mln kolejnych ton dla jednorazowego składowania” – podkreślił Solski.

Osobny przetarg przeprowadziła Amerykańska Agencja Rozwoju Międzynarodowego (USAID) na zakup dla Ukrainy mobilnych silosów do przechowywania ponad 1 mln ton zboża, a także sprzętu do ich załadunku i rozładunku.

Dwa tygodnie wcześniej prezydent Zełenski podpisał projekt ustawę nr 7548-1, zwalniającą z cła importowego pojemniki i rękawy do przechowywania zbóż. Ich zakup pozwoli „uratować” tegoroczne zbiory, zgromadzone wskutek inwazji rosyjskiej i zablokowania portów. O pomoc w rozwiązaniu tego problemu ukraiński resort zwracił się do rządów USA, Kanady, Wielkiej Brytanii i UE.

Marek Sztejer, 5 września 2022 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code