Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Nauka, sztuka, inne » Ukraina wygrała konkurs Eurowizji. Kolejny finał w Mariupolu?

Ukraina wygrała konkurs Eurowizji. Kolejny finał w Mariupolu?

Fot. hromadske

Ukraina, jak przewidywali bukmacherzy, wygrała Eurowizję. W głosowaniu widzów i jurorów (punkty podano oddzielnie, a następnie je zsumowano) wygrała Ukraina, która otrzymała 631 punktów.

Kalush Orchestrę założył raper i wokalista Oleh Psiuk. Pochodzi z obwodu iwanofrankowskiego na Zachodniej Ukrainie.

Zespół łączy rap z motywami folklorystycznymi i ukraińską autentycznością. Muzycy zaczęli swoją karierę od piosenki Shtomber Wobmer, która stała się ukraińską sensacją.

Podczas Eurowizji Kalush Orchestra reprezentowała Ukrainę z piosenką “Stefania”, która dedykowana jest matce założyciela i wokalisty grupy Oleha Psiuka. Lider formacji podkreślał, że piosenka została napisana przed wojną i nie ma z nią żadnego związku. Jednak po inwazji Rosji na Ukrainę nabrała nowego znaczenia.

O sukcesie ukraińskiego zespołu zdecydowało głosowanie widzów, w którym otrzymał rekordową liczbę ponad 430 punktów; tym samym z czwartego miejsca po głosowaniach krajowych jury wszedł na szczyt.

Ołeh Psiuk powiedział na scenie w turyńskim Pala Olimpico: „To zwycięstwo jest dla wszystkich Ukraińców. Sława Ukrainie”. Wcześniej po wykonaniu piosenki w trakcie finału muzycy apelowali: „Prosimy, pomóżcie Ukrainie i Mariupolowi, pomóżcie Azowstalowi”. To było odniesienie do obrońców, walczących z Rosjanami w tamtejszym zakładzie metalurgicznym.

Słowo Polskie za: pap, 15 maja 2022 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code