Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Nauka, sztuka, inne » Ukraina testuje swoją szczepionkę na myszach w Polsce

Ukraina testuje swoją szczepionkę na myszach w Polsce

Fot. wmo.int

„Ukraińska szczepionka przeciw Covid-19 jest testowana na myszach w Polsce” – o tym piszę polska gazeta „dziennik.pl” wspierając się na ukraińską redakcję Radia Swoboda.

Substancja medyczna została opracowana przez lwowskich naukowców z Narodowej Akademii Nauk Ukrainy z pieniędzy otrzymanych w ramach pomocy grantowej.

Bazujący na drożdżach preparat jest obecnie testowany na immunogenność na myszach w Gdańsku – podaje Radio Swoboda. Jak informuje Andrij Sybirny, stojący na czele lwowskiego Instytutu Biologii Komórkowej, wyniki mają być gotowe za kilka tygodni.

Następnie mają odbyć się badania w laboratorium w Krakowie na myszach modyfikowanych genetycznie i wrażliwych na koronawirusa. Zwierzętom będzie wstrzyknięty koronawirus, a następnie podany zostanie preparat.

Badania prowadzone są w Polsce, bo na Ukrainie nie ma odpowiednich laboratoriów – wskazuje Radio Swoboda.

Uważamy, że nasza szczepionka jest efektywna – zaznacza naukowiec. Czy ta szczepionka trafi do Ukraińców i ochroni ich przed koronawirusem? Wątpią w to nawet jej twórcy – twierdzi portal. Po potwierdzeniu efektywności na zwierzętach konieczne jest jej testowanie na ludziach, następnie zarejestrowanie i otrzymanie międzynarodowego certyfikatu, co jest wyjątkowo trudne – podsumowuje Sybirny.

Walentyna Jusupowa za: dziennik.pl, 6 listopada 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code