Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Gospodarka » Ukraina razem z UE odniosła pierwsze zwycięstwo nad Gazpromem

Ukraina razem z UE odniosła pierwsze zwycięstwo nad Gazpromem

Oleksij Miller, po spotkaniu w Brukseli. Źródło - ReutersPrezes rosyjskiego Gazpromu 31 października konstatował, że Rosja planuje odnowić eksport gazu na Ukrainę w przeciągu 48 godzin – od razu po otrzymaniu zaliczki od Naftogazu.

W nocy z 30 na 31 października w Brukseli zakończyły się pertraktacje pomiędzy Ukrainą, Rosją a UE w sprawie tymczasowego trybu dostarczenia rosyjskiego gazu na teren Ukrainy w okresie zimowym. Uczestnicy rozmów podpisali dwa ważne dokumenty – trójstronny protokół o kupnie przez Ukrainę 5 miliardów metrów sześciennych gazu, oraz dodatek do umowy gazowej z 2009 roku pomiędzy Ukrainą a FR. Ukraina zobowiązuje się wypłacić Rosji dług w rozmiarze 3,1 mlrd USD, a Gazprom obniża cenę do 365-378 USD za 1 tys. m3.

Nowe porozumienia będą ważne do 31 marca 2015 roku i nie wpłyną na pozew Ukrainy do Sądu w Sztokholmie w sprawie ściągnięcia z Rosji 6 miliardów odszkodowania za nadpłatę za otrzymany przez Ukrainę w okresie 2010-2013 gaz.

Słowo Polskie, 31.10.14 r.

GK

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code