Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Gospodarka » Ukraina kupuje u Norwegii 11 mln m3 gazu dziennie

Ukraina kupuje u Norwegii 11 mln m3 gazu dziennie

Źródło - biznes.onet.plZgodnie z umową podpisaną pomiędzy norweskim eksporterem gazu a Naftogazem, od 1 października Ukraina zaczęła otrzymywać z Norwegii 11 mln m3 gazu dziennie. To połowa wszystkich dostaw gazu z Europy, dostarczanego Ukrainie w trybie „rewersu”.

Porozumienie handlowe zostało osiągnięte po tym, ja Ukraina zbadała wszystkie propozycje na europejskich giełdach, na których cena gazu kształtuje się od 290 do 360 USD za 1 m3.

Cena dla Ukrainy prawdopodobnie będzie stanowiła blisko 340 USD, co mieści się w granicach ofert europejskich sprzedawców gazu.

Dla porównania Rosja zaproponowała Naftogazowi przejściową umowę, która przewiduje cenę 389 USD za 1 m3 w zamian za anulowanie wszystkich długów ukraińskiego odbiorcy przed Gazpromem.
Na początku października premier Arsenij Jaceniuk zapewnił, że Ukraina wpłaciła ponad 1,3 mlrd USD na konta Gazpromu, tym samym dotrzymując swoich zobowiązań.

Słowo Polskie, 08.10.14 r.
GK

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code