Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Polityka » Ukraina kończy przyjaźń z Rosją. Prezydent podpisał dekret

Ukraina kończy przyjaźń z Rosją. Prezydent podpisał dekret

Fot. https://www.wnp.pl

Traktat o przyjaźni Ukrainy z Rosją nie będzie już obowiązywał z uwagi na okupację Krymu oraz konflikt w Donbasie. Prezydent Petro Poroszenko stwierdził, że umowa przestaje obowiązywać z winy Rosji.

Ten dokument został zawarty w 1997 r., a wszedł w życie 1 kwietnia 1999 r. Zakładał, że co 10 lat będzie on automatycznie przedłużany. Jednak tak nie będzie. Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko podpisał w poniedziałek dekret ws. wyjścia z układu.

Wcześniej decyzję zatwierdziła Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony. Teraz decyzja zostanie przekazana Moskwie oraz instytucjom międzynarodowym, w tym ONZ. Następnie dekret zostanie zatwierdzony przez ukraiński parlament.

W traktacie zapisano, zasadę poszanowania integralności terytorialnej i nienaruszalności istniejących granic. Agencja TASS cytując Petro Poroszenkę podaje, że Ukraina uznała traktat o przyjaźni za „anachroniczny”.

Słowo Polskie na podstawie informacji wiadomości.pl, 20.09.18 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code