Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Ukraina jest skazana na eurointegrację. Ambasador RP na Ukrainie wygłosił „proeuropejski” wykład w Winnicy (uaktualnione)

Ukraina jest skazana na eurointegrację. Ambasador RP na Ukrainie wygłosił „proeuropejski” wykład w Winnicy (uaktualnione)

Na samym początku drugiej dekady kwietnia Winnicę odwiedziła bardzo ważna osobistość ze środowiska polskiej dyplomacji – Ambasador RP na Ukrainie Henryk Litwin. Pan ambasador w sali reprezentacyjnej jednego z centrów biurowych wystąpił z wykładem na temat: „Polskie doświadczenia transformacji i możliwości ich wykorzystania przez Ukrainę w procesie integracji z Unią Europejskią”, skierowanym do najwyższych rangą przedstawicieli władz jak i do miejscowych Polaków, zrzeszonych w organizacjach społecznych.

Z perspektywy dwóch ostatnich dziesięcioleci Henryk Litwin ocenił skutki zmian, które nastąpiły w Polsce, skupiając się na pozytywnych aspektach integracji z euroatlantyckimi strukturami, apelując do zebranych, by Ukraińcy nie postrzegali pomocy ze strony Polski, jako „wciągania do Europy”. Pomoc zachodniego sąsiada ma służyć, według pana ambasadora, budowaniu podłoża, które utwierdzi obywateli w przekonaniu, że euro-integracja w dzisiejszych czasach jest jedynym wyjściem dla takich państw jak Ukrainy, a polityka „stania na rozdrożu” zostawi to państwo na marginesie Europy i świata.

Ponad 50 mld USD inwestycji w ciągu ostatnich 10 lat, wzrost PKB (w pierwszej światowej 30-ce), zwiększenie eksportu, w tym i do Rosji, zmniejszenie stopy bezrobocia – jak to się Polsce udało?

Jednym z największych osiągnięć polskiego społeczeństwa stała się udana reforma systemu administracji oraz wykorzystanie euroinwestycji na przebudowę infrastruktury, przy czym finansowanie projektów odbywało się nie za pomocą urzędów państwowych, a przez organy miejscowych samorządów. Oczywiście, te samorządy same musiały szukać pieniędzy, ale mało kto rezygnował z euro- dotacji, co poskutkowało znacznym wzrostem zatrudnienia oraz wizualną zmianą większości polskich miast, a szczególnie – wsi.

Polska zrezygnowała z kumulowania przychodów do budżetu w centrali, większość pieniędzy zostaje w miejscowych samorządach, które najlepiej wiedzą, gdzie te pieniądze muszą być wydane w pierwszej kolejności.

Drugi najważniejszy aspekt w przemianach polskiej gospodarki to oparcie się na małym i średnim biznesie. Jeszcze 15 lat temu, gdy państwowe zakłady zajmowały ponad 95% rynku, było nie do pomyślenia, że przyszłość należy do zwykłego przedsiębiorcy. Nie wszyscy od razu zaakceptowali takie przemiany. Dziś udział małego i średniego biznesu to ponad 60% udziału w PKB.

Ważne miejsce w wykładzie dr. Henryka Litwina zajęły relacje polsko-rosyjskie. Nie zważając na obawy, eksport polskich produktów do tego kraju ciągle wzrasta i wyniósł blisko 10 mld USD w 2012 roku, w czym jest wielka zasługa przynależności państwa polskiego do Unii Europejskiej, która służy „oparciem” dla IV Rzeczypospolitej Polskiej.

Po 40. minutowym wykładzie przyszedł czas na pytania ze strony słuchaczy. Większość z nich zadawali Ukraińcy – przedstawiciele miejscowych samorządów. Pytania dotyczyły dotowania przez Polskę ukraińskich projektów rolniczych (ponad 20 mln USD), oraz tego jak Polska będzie sobie radziła ze składkami członkowskimi do unijnego budżetu po 2014 roku i innych ważnych sprawa.

Mer miasta Winnicy, Włodzimierz Grojsman, poparł integrację Ukrainy ze strukturami euroatlantyckimi, przy czym operując terminologią, wykorzystywał wyrazy „Europa” i „Rosja”, a nie Unia Europejska i Sojusz Celny, czym potwierdził, że rozumie, jaki cel stawia sobie Rosyjska Federacja „wciągając” Ukrainę do sojuszu z Białorusią i Kazachstanem. Pan Ambasador konsekwentnie, w języku ukraińskim, udzielał odpowiedzi na wszystkie pytania, prezentując dobrą znajomość winnickich realiów. Region Podole od dawna współpracuje na wszystkich poziomach z Polską, a winniczyzna jest wzorem takiej współpracy na wszystkich szczeblach – od kultury przez gospodarkę do polityki.

Kolejny punkt programu wizytacji J.E. Ambasadora Henryka Litwina na Podolu to miasto Chmielnicki. O pobycie szefa polskiej dyplomacji w tym mieście poinformujemy na łamach naszego portalu oraz gazety „Słowo Polskie”.

Redakcja, HP

Zdjęcia z wykładu

{morfeo 294}

oraz wideo

{youtube}IKYKr-uwASM{/youtube}

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code