Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Polityka » Ukraina i USA podziękowały Francji za zrezygnowanie z przekazania Rosji „Mistrali”

Ukraina i USA podziękowały Francji za zrezygnowanie z przekazania Rosji „Mistrali”

Żródło - GoogleMinister Spraw Zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkin a w ślad za nim rzecznik Departamentu Stanu USA Jennifer Psaki podziękowali francuskiemu rządowi za przesunięcie terminów przekazania Rosji lotniskowców „Mistral”.

– To bardzo ważna decyzja dla odnowienia pokoju w Europie – napisał Klimkin na swoim Twitterze.

Pierwszy francuski „Mistral”, który miał nosić nazwę „Sewastopol”, powinien był wyruszyć do krymskiego wybrzeża już na początku listopada. Rezygnując ze sprzedania Rosji okrętów, Francja może stracić ponad 1 mld Euro i będzie zmuszona szukać innego nabywcy. Drugi – „Władywostok” w ogóle nie wiadomo czy zostanie dokończony.

Okręt „Mistral” to statek wielozadaniowy. Może desantować na brzeg do 900 żołnierzy, przewozić do 15 helikopterów oraz samochody opancerzone. „Mistrale”, które miały trafić do Rosji, były specjalnie dostosowane do funkcjonowania w warunkach Morza Północnego. W porównaniu z francuskimi analogami, wewnętrzne hangary zwiększono w celu przewożenia helikopterów Ka-28 i Ka-52K.

Idea zakupu przez Rosjan francuskich okrętów wojskowych pojawiła się jeszcze w 2008 roku podczas kolejnego „Euronawalu”, kiedy admirał Wysocki podszedł do makiety „Mistrala”, tknął w nią palcem i zapytał „Ile kosztuje?” Po podaniu ceny, nie długo myśląc powiedział: „Chcemy takie dwa”.

Redakcja

GK

Źródło - wikipedia

Mistral w trakcie budowy we francuskiej stoczni


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *