Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Polityka » Ukraina będzie przewodniczyć w OBWE w 2013 roku

Ukraina będzie przewodniczyć w OBWE w 2013 roku

Zdjęcie pobrano z Zdjęcie pobrano z http://www.dw.de/2013 rok będzie rokiem przewodnictwa Ukrainy w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE). Pod czas 19. posiedzenia rady ministrów organizacji OBWE w Dublinie, Irlandia przekazała Ukrainie prawo do podejmowania poważnych decyzji skali światowej.

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz nazwał jednym z priorytetów działania Ukrainy jako  państwa, przewodniczącego w OBWE – uwzględnienie interesów bezpieczeństwa wszystkich krajów, nieuczestniczących w tej organizacji, a także poświęcenie uwagi uregulowaniu problemów w Naddniestrzu, sprzyjanie procesom uregulowania konfliktów w Górnym Karabachu. Także Ukraina będzie poświęcała więcej uwagi konsolidacji wysiłków OBWE w walce z terroryzmem, handlem ludźmi oraz narkotykami a także przestępczością nadgraniczną. Wśród priorytetów przewodnictwa Ukrainy w OBWE znaczne miejsce zajmą pytania obrony praw oraz swobód człowieka na całym obszarze OBWE, chociaż ostatnio właśnie w tym zakresie UE ma dużo pretensji do Ukrainy .

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Konstantyn Gryszczenko wyraził nadzieję że przewodnictwo Ukrainy w OBWE w 2013 roku będzie sprzyjać szybszemu integrowaniu Ukrainy do Unii Europejskiej.

Ania Szłapak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code