Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Nauka, sztuka, inne » Ukraińcy uczcili pamięć ofiar Wielkiego Głodu 1932-1933

Ukraińcy uczcili pamięć ofiar Wielkiego Głodu 1932-1933

Zdjęcie pobrano z http://uateka.com/24 listopada w Ukrainie i w 32 państwach świata odbyli się uroczystości, poświęcone 80-leciu Wielkiego Głodu 1932-1933 lat, spowodowanego polityką Stalina.
Ludobójstwo 1932-1933 lat stało się wspólną tragedią krajów byłego Związku Radzieckiego, która objęła najbardziej zaludnione obszary – Ukrainę, Północny Kaukaz, Dolne i Średnie Powołże,  Kazachstan, Zachodnią Syberię oraz Południowy Ural. Na początku trzeciej dekady XX wieku od głodu i chorób, związanych z niedożywieniem, zginęło blisko miliona osób. Przyczyną temu było przymusowe zabieranie od rolników wszystkich zapasów zboża. Znacznie pogorszył sytuację nieurodzajny 1932 rok.
Na całym terenie Ukrainy odbyła się akcja „Zapal świecę” na znak pamięci o zmarłych. Pod pomnikami ofiar Wielkiego Głodu  składano kwiaty znicze, o symbolicznej godzinie 19.32 w wielu ukraińskich domach zapalono świece i uczczono pamięć ofiar minutą ciszy.
Przy Narodowym Memoriale Ludobójstwa zapalono ponad 10000 zniczy.

Ania Szłapak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code