Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Polityka » Ukraińcom narzucana jest „solidność” języka rosyjskiego

Ukraińcom narzucana jest „solidność” języka rosyjskiego

Zdjęcie pobrano z tsn.uaNa Ukrainie po raz pierwszy od odzyskania niepodległości, zmniejszyła się część szkół podstawowych z ukraińskim językiem nauczania, w telewizji, radiu, prasie i w branży usługowej dominuje język rosyjski. Takie są dane analitycznego przeglądu „Sytuacja języka ukraińskiego na Ukrainie w 2012 roku”, przeprowadzonego we wszystkich 29 miastach Ukrainy z ludnością ponad 300 tys. mieszkańców, i opublikowanego przez ten przegląd do Dnia Języka Ukraińskiego.

W języku rosyjskim w Ukrainie wydaje się 60% wszystkich gazet, 87% książek, duża część z których to – import z Rosji. Po raz pierwszy ilość książek wydrukowanych w języku ukraińskim na Ukrainie składa mniej od połowy od wszystkich książek, wydrukowanych w tym państwie.

Sytuacja języka ukraińskiego w 2012 roku katastrofalnie pogorszyła się, głównie przez przyjęcie w ukraińskim parlamencie ustawy «O Podstawach Językowej Polityki Państwowej », która dała początek procesowi zniszczenia językowo-kulturalnego obszaru na Ukrainie.

Ania Szłapak

 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code