Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Uczyliśmy się polskiego i nie tylko …

Uczyliśmy się polskiego i nie tylko …

Od lat młodzież pochodzenia polskiego ma możliwość uczestniczenia w rozmaitych szkołach i kursach językowych w Polsce. Są one okazją do udoskonalenia znajomości języka polskiego, poznania historii i współczesności kraju przodków oraz dobrą motywacją dla większego angażowania się w działalność na rzecz krzewienia polskości w miejscu zamieszkania na Ukrainie.

W lipcu 2013 roku Dom Polski w Żytomierzu realizował projekt pt. „Szkoła letnia języka i kultury polskiej dla młodzieży”. Do udziału w tym projekcie zgłosiła się młodzież pochodzenia polskiego z czterech obwodów – winnickiego (Kalinówka), żytomierskiego (Bykówka, Marjanówka, Nowograd Wołyński, Susły, Nowy Zawod, Glyboczycia, Nowogujwinsk, Żytomierz), kirowogradzkiego (Kapitanówka) oraz chmielnickiego (Sławuta, Berezdow, Chmielnicki).

Program Szkoły składał się z zajęć językowych w dwóch grupach – zaawansowanej i początkującej. Z pierwszymi pracował Tymon Ostrouch – wolontariusz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, z początkującymi – Jana Kamińska – nauczycielka języka polskiego w żytomierskim DP.

W ramach Szkoły odbywały się także spotkania tematyczne. Tradycyjnie Dom Polski zaprasza na spotkania przedstawicieli kościoła katolickiego. Tym razem o historii i współczesności parafii św. Jana z Dukli w Żytomierzu oraz zakonu franciszkanów opowiadał młodzieży ks. Mirosław Aleksander Karaczyna. Niesamowite wrażenia na uczestników szkoły sprawiło spotkanie z Franciszkiem Brzezickim – ofiarą obozów niemieckich i radzieckich, wybitnym działaczem polonijnym. Spotkania tematyczne dotyczyły także historii Polski, m. in. rozmawiano o morderstwie polskich oficerów przez NKWD w Katyniu i Powstaniu Styczniowym.

Podczas projektu odbyły się obrady okrągłego stołu pt. „Historie mojej polskiej rodziny”. Młodzież z różnych regionów Ukrainy opowiadała o losach przodków, przekazywaniu polskiego patriotyzmu z pokolenia na pokolenie, potrzebie badania swych korzeni rodzinnych.

Program Szkoły był także nasycony w wycieczki i wyjazdy krajoznawcze. Zaczęły się one od Żytomierza – Julia Nowicka poprowadziła wycieczkę „Polski Żytomierz”. Uczestnicy „Szkoły Letniej” zwiedzili dwa duże skupiska ludności pochodzenia polskiego – Dowbysz i Nowograd Wołyński. W Dowbyszu uczestników projektu gościł Stefan Kurjata – prezes Stowarzyszenia Polaków im. Jana Pawła II. Młodzież-uczestnicy Szkoły zapoznali się z historią powstania Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej, złożyli kwiaty i wspólnie pomodlili się przy tablicy, upamiętniającej ofiary sowieckich represji.

Największe wrażenia sprawiło na uczniach zwiedzenie muzeum Stowarzyszenia Polaków im. Jana Pawła II oraz opowieści pana Stefana o historii Dowbysza i losach zamieszkałych tu Polaków.

Uczczono także pamięć ofiar Wielkiego Głodu 1932-33 roku, składając kwiaty na cmentarzu we wsi Adamówka. Na zakończenie wizyty uczniowie „Szkoły Letnie” zwiedzili porzucone polskie wsie w okolicach Dowbysza.

W Nowogradzie-Wołyńskim nas gościnnie przyjmowało Stowarzyszenie Polaków im. Lublińskiego, prezesem którego jest Wiktoria Szewczenko. Na spotkaniu w siedzibie Stowarzyszenia pani Wiktoria opowiadała o historii powstania organizacji oraz jej aktualnej działalności. Zwiedzono muzeum Lesi Ukrainki oraz muzeum krajoznawcze Nowograda Wołyńskiego. Na cmentarzu odbyła się wspólna modlitwa za duszę zmarłej Jadwigi Jakubowksiej – działaczki polonijnej, nauczycielki, poetki i wybitnej Polki przy jej grobie.

Przy okazji uczestnicy oraz organizatorzy „Szkoły Letniej” wzięli udział w uroczystościach Matki Bożej Berdyczowskiej 21 lipca w Sanktuarium w Berdyczowie.

W ostatnim dniu projektu odbyło się spotkanie z Mikołajem Warfolomiejewym – dyrektorem Teatru Polskiego w Żytomierzu i prezentacja jednego z przedstawień tego Teatru.

Oprócz certyfikatów i upominków każdy uczestnik projektu zabrał ze sobą do domu dużo wrażeń, dobry humor a także nowe ciekawe znajomości. I już teraz „absolwenci” żytomierskich warsztatów marzą by za rok znów powrócić do tego miasta na kolejna edycję „Szkoły letniej języka i kultury polskiej”.

Julia Wiśniewska (Marjanówka, obw. Żytomierski)


Zdjęcia ze „Szkoły letnia języka i kultury polskiej dla młodzieży” – 2013

{morfeo 373}

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *