Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Uczniowie z Polski i Ukrainy we Lwowie poznają karty wspólnej historii

Uczniowie z Polski i Ukrainy we Lwowie poznają karty wspólnej historii

We Lwowie w dniach 6-13 listopada trwa szereg przedsięwzięć w ramach projektu wymiany młodzieży polskiej i ukraińskiej pt. „100 lat niepodległości, lekcje wspólnej historii”, zorganizowanego przez Lwowską Miejską Młodzieżową Organizację Społeczną „Stowarzyszenie Młodzieżowe „GRANIT” przy wsparciu finansowym Ministerstwa Młodzieży i Sportu Ukrainy.

– Staramy się przybliżyć polskim i ukraińskim uczniom bardzo skomplikowany splot historyczny oraz nawiązać przyszłą współpracę. Temat ukraińsko-polskich zmagań niepodległościowych nie jest prosty, a zatem uważamy, że trzeba o nim mówić. Zwłaszcza w kontekście wojny z Rosją, – podkreślił Andrij Moczurad, organizator projektu, kierownik NGO „GRANIT” .

Młodzież, która została zakwaterowana we Lwowie (12 polskich uczniów oraz ich ukraińscy rówieśnicy) w ciągu 10 dni poznaje ukraińską historię i kulturę, bierze udział w warsztatach, zwiedza muzea pamięci ofiar totalitaryzmu, quizu oraz kwesty, obejmującej miejsca bitew w czasie wojny oraz walki o niepodległość.

– Każdy poranek zaczyna się od wycieczki do miasta, m.in. zwiedzania muzeów historycznych. W ramach działań artystycznych uczniowie obu krajów będą pracować nad patriotycznym graffiti, a po quizach i obejrzeniu filmów dokumentalnych wspólnie z historykami uczniowie omówią trudne momenty wydarzeń sprzed stu lat. Ważne, aby polscy i ukraińscy uczniowie razem coś robili, a nie tylko rozmawiali, – dodał organizator projektu.

– Przyjechaliśmy  tylko w jednym celu: aby młodzież polska i ukraińska mogła lepiej poznać siebie nawzajem, wspólnie pochylić się nad historią i problemami. Aby dowiedziała się o wspólnej historii tutaj, gdzie była tworzona. Aby oczyszczać wspólną historię z „nawarstwień”, co, niewątpliwie, lepiej robić już od młodego wieku. Pragniemy bardzo, aby młodzież polska i ukraińska nauczyła się rozmawiać o wspólnych problemach, – dodał kierownik grupy polskiej młodzieży Michał Wachowicz.

Irena Rudnicka na podstawie informacji zaxid.net, 11 listopada 2018 r.

lp

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *