Jesteś tutaj: Home » Inne » Uczestnicy akcji „Rok 1920 – pamięć w czasach zarazy” dotarli do Winnicy

Uczestnicy akcji „Rok 1920 – pamięć w czasach zarazy” dotarli do Winnicy

Dwóch dziennikarzy – Paweł Bobołowicz i Dmytro Antoniuk przemierzają Ukrainę w celu upamiętnienia 100-rocznicy Sojuszu Piłsudski-Petlura.

Odwiedzając groby polskich i ukraińskich żołnierzy a także miejsca polsko-ukraińskiego orędzia w ramach akcji „Rok 1920 – pamięć w czasach zarazy” polski i ukraiński reporterzy spotykają się z różnymi ludźmi i dowiadują się ciekawych faktów na temat ofensywy polsko-ukraińskiej na Kijów w kwietniu-maju 1920 roku i nagrywają je dla Radiu Wnet oraz w celu późniejszych publikacji w Kurierze Galicyjskim i Słowie Polskim.

Dzień 8 maja Bobołowicz i Antoniuk spędzili w podróży przez Niemirów, Strutynkę, Lipowiec oraz Winnicę. W Strutynce goście zapalili znicze pod tablicą Walerego Sławka, w Niemirowie oddali hołd Marii Szczerbatowej zamordowanej późnej przez bolszewików, która udostępniła swój pałac pod szpital dla rannych polskich żołnierzy. W Lipowcu dziennikarze oddali hołd pod pomnikiem żołnierzy WP i URL, który znajduje się w centrum tej miejscowości.

W Winnicy polski i ukraiński dziennikarz odwiedzili Dworzec Kolejowy, gdzie znajduje się tablica, upamiętniająca spotkanie Petlury i Piłsudskiego, pomnik Petlury oraz tablicę Józefa Piłsudskiego przy ulicy Sobornej. Goście spotkali się także z redaktorem Słowa Polskiego Jerzym Wójcickim, który przekazał  polską i ukraińską flagi w celu wykorzystania ich podczas uroczystości z okazji 100-j rocznicy wspólnej parady wojsk polskich i ukraińskich w Kijowie.

Łącznie podróż Dmytra Antoniuka i Pawła Bobołowicza trwała 5 dni. W jej trakcie odwiedzili m.in. Równe, Lwów, Latyczów, Bar, Brahiłów, Łopatyn i inne miejscowości.

Słowo Polskie, 8 maja 2020 r.

lp

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code