Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Nauka, sztuka, inne » U wyznawców prawosławia i grekokatolików – rozpoczął się Wielki Tydzień

U wyznawców prawosławia i grekokatolików – rozpoczął się Wielki Tydzień

Pobrano z http://lady.tochka.net/ W poniedziałek 29 kwietnia, u Chrześcijan wschodniego obrządku – prawosławnych i grekokatolików – zaczął się Wielki Tydzień – ostatni tydzień postu przed świętem Zmartwychwstania Pańskiego. Wierzący wspominają cierpienie i męki Jezusa Chrystusa, jego śmierć i pogrzeb. W tym okresie obowiązuje ścisły post.

W prawosławiu w pierwsze trzy dni Wielkiego Tygodnia w cerkwiach odprawiają liturgie, czytane są kolejno Ewangelie wszystkich czterech ewangelistów. Wierni przypominają sobie Dobrą Nowinę, aż do opisu męki Zbawiciela w Ewangelii według św. Jana. Za najważniejsze uważane są ostatnie dni przed Wielkanocą – Wielki Czwartek (Wspomnienie Ostatniej Wieczerzy), Wielki Piątek (Wspomnienie Męki Pańskiej i Czytanie 12. pasyjnych fragmentów Ewangelii) i Wielka Sobota. W Wielki Czwartek odbywa się jutrznia z czytaniem 12 fragmentów Ewangelia. Także w ten dzień, który nazywa się czystym, zaczynają dekorować jajka i piec „paski”. Dzień później – w Wielki Piątek jest Msza Wieczorna z wyniesieniem całunu a także jutrznia z obrzędem pogrzebu.

28 kwietnia prawosławni i grekokatolicy świętowali jedno z 12 głównych cerkiewnych świąt – Palmowa Niedziela, albo Wejście Pańskie do Jerozolimy. We wszystkich świątyniach kraju odprawiano uroczyste nabożeństwa.

Redakcja


 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code