Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » „Tydzień Starachowic” w podolskim Barze

„Tydzień Starachowic” w podolskim Barze

W podolskim Barze od 8 do 15 września 2013 roku trwał „Tydzień Starachowic”. Głównym celem projektu „Muzyka i tańce Wschodniego Podola i regionu Świętokrzyskiego wczoraj i dziś” jest wzmocnienie przyjaźni pomiędzy młodzieżą Ukrainy i Polski, poznanie  kultury, historii oraz tradycjo obydwu krajów i regionów. To jest wspaniała możliwość dla doskonalenia wokalnych i tanecznych umiejętności uczestników tego przedsięwzięcia, rozwoju ich twórczej kreatywności.

W programie pobytu starachowiczan na Podolu przewidziano warsztaty z muzyki i tańca, wokalne zajęcia, gry lingwistyczne, wyjazdy do okolicznych do Baru wiosek oraz miast (wieś Mytki, Gajowe, Winnica), wycieczki do miejsc, związanych z historią Rzeczypospolitej.  Polska młodzież odwiedziła polski cmentarz w Barze, gdzie są pochowani żołnierze Legionów Polskich, którzy zginęli w 1920 roku w walce z Czerwoną Armią a także wzięła udział w Mszach świętych w kościołach Winnicy i Baru. Dużo czasu uczestnicy projektu spędzili na próbach przed koncertem galowym, który ma odbyć się 14 września po obiedzie.

Żeby goście lepiej zrozumieli Ukrainę, zaproszono ich by odwiedzili także ukraińskie rodziny, gdzie starachowiczan poczęstowano tradycyjnymi daniami kuchni podolskiej.

Do Baru przyjechały dwa polskie zespoły artystyczne – taneczny i wokalny. Miejska Szkoła Tańca w Starachowicach “MiM” działa już od 20 lat i ma wiele nagród i wyróżnień na największych w Polsce konkursach oraz festiwalach tańca współczesnego. Razem z choreografami Małgorzatą Kopiec-Dziamką oraz Joanną Lisowską taneczny zespól „MiM” we wrześniu 2013 roku przybył do Baru. Na Ukrainę przyjechała młodzież w wieku 12-18 lat, chociaż w zespole uczestniczą także i dzieci od lat 3. Razem z rodakami z kraju w barskich warsztatach uczestniczył także miejscowy polski zespół „Aksamitki”.

– Uczyliśmy się razem tańczyć poloneza, pierwsze postępy można było zobaczyć już za godzinę. Mamy zamiar zaprezentować ten taniec na koncercie galowym, pod koniec naszego pobytu w Barze. Nasza pani instruktor tańcu współczesnego Joanna Lisowska prowadziła zajęcia z tańca współczesnego i pod koniec koncertu jej podopieczni pochwalą się swoimi osiągnięciami  – mówi kierownik zespołu Małgorzata Kopiec-Dziamska.

Dla uczestników projektu z zespołu tańcu „MiM” pobyt w Barze to przede wszystkim możliwość przekazania swoich nawyków tanecznych miejscowej młodzieży oraz zrozumienie tego, że tak daleko od Polski mieszkają Polacy, mieszkają od dziada-pradziada, uczą się języka przodków i nie zapominają o swoim polskim pochodzeniu. Taka integracja jest bardzo ważna jak dla Polaków, tak i dla mieszkańców Baru.

Zespól „MiM” już po raz czwarty odwiedza Ukrainę, w 2000 roku na zaproszenie zespołu „Barwinek” gościł w Winnicy, a Bar już jest dla uczestników zespołu, jak miasto rodzinne, bo goszczą tu już po raz trzeci. Polacy bardzo mile wspominają pobyt na Kresach – przepyszne posiłki, życzliwość miejscowych Polaków i za rok mają zamiar znów do Baru przyjechać.

Tak uważa także chórmistrz wokalnego kolektywu  „Portamento” Magdalena Mrozek i jej uczniowie, którzy razem  z tanecznym zespołem „MiM” też uczestniczyli w projekcie. Obecny skład chóru po raz pierwszy sprawdzi się właśnie na Ukrainie.

– Ten wyjazd ma na celu przede wszystkim współpracę pomiędzy polską a ukraińską młodzieżą – nasze dziewczyny uczestniczą we wspólnych warsztatach z chórem „Młode liście” oraz „Cantica Anima” z Baru. Uczymy naszych ukraińskich przyjaciół, natomiast oni uczą nas ukraińskich piosenek – dzieli się wrażeniami pani Magdalena.

W chórze są dziewczęta z gimnazjum oraz liceum, w wieku od 15 do 18 lat. Zespół ma w repertuarze utwory sakralne, ludowe, i specjalizuje się w muzyce dawnej i może się pochwalić nagrodami w przeróżnych festiwalach na terenie Polski.

W czwartek 12 września chór „Portamento” uczestniczył w Mszy świętej na Tiażyłowie w Winnicy, po której odbył się wspaniały koncert z udziałem artystów z Polski oraz Ukrainy.

Ania Szłapak

Zdjęcia z pobytu starachowiczan w Winnicy

{morfeo 406}

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code