Jesteś tutaj: Home » Polacy na Kresach » Relacje z wydarzeń » „Tłusty czwartek” w winnickim KG RP czyli spotkanie z aktywistami środowiska polonijnego

„Tłusty czwartek” w winnickim KG RP czyli spotkanie z aktywistami środowiska polonijnego

16 lutego w sali konferencyjnej winnickiego konsulatu RP odbyło się spotkanie robocze prezesów organizacji polonijnych winnickiego okręgu z przedstawicielami tej placówki dyplomatycznej – panią konsul Edytą Niedźwiedzką oraz panem konsulem Sylwestrem Rudym.

Spotkanie miało charakter organizacyjny, mające na celu wytłumaczyć nowe zmiany w składaniu wniosków na dofinansowanie imprez, załatwianie spraw wizowych, ubieganie się o stypendia „Semper Polonia” oraz inne ważne kwestie.

Na początku słowo zabrała wicekonsul z pytań współpracy z Polonią pani Edyta Niedźwiedzką.

Wyjaśniła zasady zamawiania podręczników dla zajęć z języka polskiego, przypominając, że obowiązuje rejestracja na stronie ORPEGu, a termin zamawiania podręczników spływa 25 marca. Pani konsul również przypomniała o nowych zasadach składania wniosków o dofinansowanie czy refundowanie kosztów na imprezy polonijne.

Konsul Rudy, który opiekuje się sprawami wizowymi przypomniał, że według nowych reguł o wizy za pośrednictwem organizacji polonijnych mogą ubiegać się tylko dzieci i młodzież z zespołów artystycznych, jadąca na charcerskie czy sportowe obozy do Polski, a także ich dorośli opiekunowie (1 osoba na 7 dzieci). Konsul zapewnił, że w indywidualnych wypadkach będą robione wyjątki, ale w ogóle zasada jest następująca: elektroniczna rejestracja w e-konsulacie i osobiste złożenie wniosku w winnickim KG. Konsul również poprosił o zawczesne robienie paszportów zagranicznych dla dzieci, bowiem o wizę można ubiegać się już 3 miesiące przed wyjazdem, a z nabliżaniem się lata mogą pojawić się długie kolejki w wydziałach paszportowych.

Dużo pytań ze strony winnickiej Polonii było związanych z Kartą Polaka. Pani Maria Ciarcińska przypomniała, że w Środę na Kartę Polaka są przyjmowane zorganizowane grupy z 10 osób, zgłoszone poprzednio przez prezesa organizacji polonijnej. Dla studentów, nie dysponujących dużą ilością wolnego czasu mogą być zrobione wyjątki, by nie czekać w kolejce.

Pani konsul Niedźwiedzką potwierdziła, że dokumenty, potwiedzające polskie pochodzenie, muszą być dołączone dla składanego wniosku (dużo osób polskiego pochodzenia mają problem z uzyskaniem dokumentów w archiwach, potwierdzających to, że ich babcia czy dziadek byli Polakami, przez to, że dokumenty były zniszczone przez komunistów w latach 20-ch ubiegłego wieku albo przodkowie zmieniali narodowość przed obawą wysyłki na Sybir). Jeżeli Karta Polaka została przyznana według zaświadczenia FOPu czy ZPU, o Kartę Polaka nie mogą ubiegać się dzieci tej osoby nie mając polskiego pochodzenia.

Te i inne kwestie poruszały prezesi różnych organizacji obwodu winnickiego, a przybyli na zaproszenie konsulatu przedstawiciele również i bardziej oddalonych miast, jak Koziatyń czy Bar.

Podobne spotkania są przeprowadzane we wszystkich regionach Ukrainy i służą umocnieniu więzi pomiędzy polskim MSZ a miejscową Polonia, szczególnie w połączeniu z pysznymi pączkami z racji „Tłustego Czwartku”oraz kawą czy herbatą.

O 12.00 odbyło się podobne spotkanie w konsulacie z przedstawicielami polskiego biznesu w obwodzie winnickim. Omówiono pytania, związane z problemami, na które często napotykają się Polacy, próbując rozwijać swój biznes na Ukrainie. Przedstawiciele KG RP w Winnicy zapewniły inwestorów, że będą wspierać ich w tej niełatwej sprawie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code