Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » „Tu Polska się zaczęła” – XI Światowy Zlot Młodzieży Polonijnej „Orle Gniazdo” w Wągrowcu

„Tu Polska się zaczęła” – XI Światowy Zlot Młodzieży Polonijnej „Orle Gniazdo” w Wągrowcu

W dniach 20-29 lipca Wągrowcu (woj. wielkopolskie) odbył się XI Światowy Zlot Młodzieży Polonijnej „Orle Gniazdo” pod hasłem „Tu Polska się zaczęła” zorganizowany przez wielkopolski oddział Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”.

W tegorocznym Zlocie udział wzięło 104 osoby z 17 krajów świata. Studencki Klub Polski w Żytomierzu reprezentowała 6-osobowa grupa: Sofia Padiuk, Bogdana Zarycka, Ludmiła Doroszenko, Wiktoria Dudarczyk, Ludmiła Zinczuk i Olesia Wergun.

Celami Zlotów są: pogłębianie wiedzy o kraju pochodzenia swoich przodków, propagowanie postaw patriotycznych, przygotowanie młodzieży do działania na rzecz ruchu polonijnego, wymiana doświadczeń pomiędzy młodzieżą polonijną z różnych krajów, nawiązywanie kontaktów, integracja młodych rodaków, przełamywanie stereotypów i uprzedzeń oraz oczywiście aktywny wypoczynek.

Pierwszy zlot „Orle Gniazdo” odbył się w 1997 roku z inicjatywy śp. Andrzeja Stelmachowskiego – pierwszego prezesa Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” i stanowił dla młodzieży polonijnej swego rodzaju pielgrzymkę do źródeł polskiej państwowości i kultury (wtedy młodzież wzięła udział m. in. w uroczystościach w Gnieźnie z okazji 1000. rocznicy męczeńskiej śmierci św. Wojciecha z udziałem papieża Jana Pawła II). Od tamtej pory zlot odbywa się cyklicznie, co dwa lata. Jego organizatorem od początku jest Wielkopolski Oddział Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” z Poznania. Zloty odbywają się na terenie Wielkopolski (Błażejewko, Boszkowo, Kiekrz i Wągrowiec).

W programie tegorocznego Zlotu odbyły się: warsztaty tematyczne, wyjazdy krajoznawcze, zajęcia rekreacyjno-sportowe, prezentacje krajów zamieszkania uczestników, korowód uczestników zlotu ulicami miasta Wągrowiec, spektakl teatralny, koncert, dyskoteki, konkursy, ogniska, okolicznościowa wystawa oraz występ grup warsztatowych na zakończenie Zlotu.

Po przyjeździe, uczestnicy zjazdu zostali zakwaterowani w ośrodku rehabilitacyjno-wypoczynkowym „WIELSPIN” i zamieszkali w bardzo dobrych i komfortowych warunkach. Codziennie uczestniczyli w rożnych warsztatach, konkursach, co bardzo zintegrowało młodzież z różnych stron świata.

Na ceremonii otwarcia Festiwalu, uczestnicy zostali podzielone na grupy warsztatowe: plastyczne, warsztaty liderów ruchu polonijnego, muzyczne, tańca współczesnego i teatralne. Codziennie w grupach warsztatowych, przygotowywali się do koncertu galowego, który odbył się na zakończenie Zjazdu młodzieży polonijnej. Poza tym grupy zwiedzały: Poznań, Kruszwicę, Gniezno, Strzelno. Odpoczywali w Aquaparku, w rekreacyjnych miejscach Wągrowca, chodzili na dyskoteki.

Nie zabrakło także miłych chwil przy ognisku gdzie w przyjacielskiej atmosferze każdy mógł przedstawić swój kraj skąd przyjechał, opowiedzieć o kulturze, tradycjach.

Zlot młodzieżowy zakończył się wspaniałym koncertem, gdzie każda z grup pokazywała coś fajnego związanego z tematyką warsztatów. Te 10 dni pobytu, zostały utrwalone w pamięci dzięki licznym zdjęciom i filmikom nagrywanym w trakcie całego pobytu.

Wszyscy uczestnicy Zlotu wracali do swoich krajów bardzo zadowoleni.

Sofia Padiuk, Walentyna Jusupowa, Studencki Klub Polski, 04.08.17 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code