Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Polityka » Trwają wizyty polskich samorządowców i przedstawicieli parlamentu na Ukrainę

Trwają wizyty polskich samorządowców i przedstawicieli parlamentu na Ukrainę

16 lutego do Kijowa przybędzie delegacja z Warszawy na czele z wicemarszałkiem Sejmu Ryszardem Terleckim.

Dzień wcześniej w stolicy Ukrainy gościli prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski i burmistrz Pragi Zdenek Hrzib.

„Pokazują swoją solidarność z Ukrainą, z narodem ukraińskim. Deklarują wsparcie na naszej drodze do rodziny europejskiej. Jesteśmy tutaj również po to, żeby pokazać naszą gotowość do pomocy. Jeżeli cokolwiek się wydarzy, zarówno Warszawa, jak i Praga gotowe są do tej pomocy” – mówił Trzaskowski.

„Przyjechaliśmy tutaj z merem czeskiej Pragi, dlatego że dwa lata temu założyliśmy Pakt Wolnych Miast razem z Bratysławą i Budapesztem. Do tego paktu przystąpiło 27 europejskich i światowych miast. Dzisiaj zaprosiliśmy do niego Kijów po to, żeby jasno mówić o tych najważniejszych wartościach: wolności, przejrzystości, tolerancji i po to, żeby się wzajemnie wspierać i pracować nad tymi wyzwaniami, które są dla miast najważniejsze, jak choćby walka z ociepleniem klimatycznym, ale dzisiaj to głównie bezpieczeństwo” – stwierdził Trzaskowski.

„Scenariusze bardzo trudno przewidzieć, bo te liczby uchodźców mogą być duże, mogą być znacznie mniejsze. My to analizujemy w samym mieście, natomiast tutaj potrzebna jest strategia działania całego rządu. W związku z tym trzeba się przygotować, żeby móc zabezpieczyć infrastrukturę, szpitale, żeby mieć pewność, ile jest leków, bandaży czy krwi. To wszystko wydaje się rzeczą przyziemną, ale to może wpływać na to, jak miasto radzi sobie z ewentualnym konfliktem” – dodał prezydent Warszawy.

Walentyna Jusupowa, fot. TVN, 16 lutego 2022 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code